21 C
Adana
Pazar, Nisan 14, 2024

Ticari Gizleme ile Mücadele Programı (Suudi Arabistan)

Yayın Tarihi:

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığı’nın yazısına istinaden, Suudi Arabistan Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Ticari Gizleme ile Mücadele Programı’ndan bahsedilmektedir.

Suudi Arabistan’da (SA) faaliyet lisansı temininde ve vergi yükümlülüklerinde Suudi vatandaşlara daha elverişli şartlar sağlanmaktadır. Bu nedenle, ülkede küçük ve orta ölçekte  ticari faaliyet göstermek isteyen yabancı girişimciler (güvendikleri  bir  SA vatandaşı ile) gayriresmi ortaklık kurmaktadırlar ve ekonomik faaliyette bulunmaktadırlar. ‘Ticari gizleme’ olarak isimlendirilen bu uygulama; (yasak olmasına rağmen) yaygın bir uygulamadır.

Ticari gizleme’ uygulamasında; Suudi taraf/ortak (herhangi bir minimum yatırım tutarı olmaksızın), işletme ruhsatını temin etmektedir ve böylelikle yabancı tarafın ticari faaliyetleri yürütmesine imkân sağlanmaktadır. Öte yandan, (iki taraf arasındaki güvene dayalı bu gibi bir ortaklık ilişkisi kurarak) Suudi Arabistan’da yatırım yapan ve şirket işleten birçok şirket, (ortak şirketin resmi sahibi olan Suudi vatandaşı tarafından şirketle ilişiği kesildiği için) zarara uğramaktadır.

Bu uygulamaları önlemek amacıyla, SA Ticaret Bakanlığı 28 Şubat 2021 tarihinde Ulusal Ticari Gizleme ile Mücadele Programını (National Anti-Concealment Program)  hayata  geçirmiştir. Bu programla; işletmelerin, (gerekli şartları yerine getirerek) cezasız şekilde yasal statülerini kanuna uygun hale getirmelerine imkan tanınmaktadır. Söz konusu geçişi gerçekleştirmek için son tarih 16 Şubat 2022 olup, bu tarihten sonra bu tarz şirketlere daha sıkı denetimlerin yapılmasının beklendiği ifade edilmektedir.

Üyelerimizin bilgisine sunulur.

Saygılarımızla

ADANA TİCARET BORSASI

SON HABER/DUYURU

SOSYAL MEDYA

2,209BeğenenlerBeğen
1,336TakipçilerTakip Et
3,862TakipçilerTakip Et