24 C
Adana
Pazartesi, Aralık 4, 2023

Güney Sudan’da Dolandırıcılık Faaliyetleri

Yayın Tarihi:

Sayın Üyemiz,

Ticaret Bakanlığı’nın 17.02.2022 tarihli ve E-52229414-724.01.01-00072017928 sayılı yazısına istinaden;

Juba Ticaret Müşavirliğimize başvuran bazı Türk firmalarınca traktör ve tarım makineleri alımı gibi konularda Güney Sudan hükümetince açılmış olduğu düşünülen kamu ihalelerine çevirim içi ortamda davet edildikleri; gerekli evrakları internet veya posta yoluyla ilgili Güney Sudan makamlarına ilettikleri ve söz konusu ihaleleri kazandıkları belirtilmektedir. Öte yandan, avans ödemesi aşamasında çeşitli bürokratik sorunlarla karşılaştıkları; bu sorunların çözümü için ise çeşitli banka hesaplarına ödemeler yapılmasının istendiği ve yasal haklarını aramak üzere destek talep ettikleri ifade edilmektedir. 

Yazıda devamla, Ticaret Müşavirliğimizce bahse konu ihale dokümanları ve resmi yazışmaların araştırıldığı; söz konusu ihalelerin ve resmi yazışmaların herhangi bir geçerliliğinin olmadığının, sürecin kurgu ve dolandırıcılık faaliyetinden ibaret olduğunun düşünüldüğü belirtilmiştir. Ayrıca, Güney Sudan hükümetinin hiçbir kamu ihalesini çevirim içi kanallar üzerinden duyurmadığına ve kamu ihalelerine internet veya posta yöntemi kullanılarak uzaktan erişim yoluyla katılımın söz konusu olmayacağına vurgu yapılmıştır. 

İlgili yazıda ayrıca, benzer nitelikteki tekliflerle karşılaşan firmalarımızın herhangi bir zarara uğramamaları açısından kendilerine ulaşan bu gibi tekliflere ilişkin bilgi ve belgeleri Ticaret Müşavirliğimizle paylaşarak güvenilirliğini teyit ettirmelerinin önem arz ettiği belirtilmektedir. 

Üyelerimize önemle duyurulur.

ADANA TİCARET BORSASI

SON HABER/DUYURU

SOSYAL MEDYA

2,209BeğenenlerBeğen
1,336TakipçilerTakip Et
3,862TakipçilerTakip Et