25 C
Adana
Cumartesi, Mayıs 18, 2024

LABORATUVAR

Laboratuvar servisi, üyelerine Kotasyona dahil ürünlerin çeşitli spesifikasyon testleri için fiziksel ve kimyasal analizler yaparak hizmet vermektedir. Borsamız laboratuvarı bünyesinde lif pamuk analizi, Hububat Analizi, Aflatoksin Analizi, yağ ve protein analizleri yapılmaktadır.

LİF PAMUK ANALİZ LABORATUVARI

Borsamız, üyelerimizin pamuk lifi analiz ihtiyacını karşılamak ve sektörün en önemli sorunu olan tek balya kontrol sistemine katkı sağlamak amacıyla, kısa sürede pamuğun tüm özelliklerini belirleyen son teknoloji HVI 1000 cihazı ile Lif Pamuk Analizi yapmaktadır. Lif Pamuk Analiz Laboratuvarımızda lif çapı, mukavemet, lif uzunluğu, esneklik, kısa elyaf indeksi, eğrilebilirlik, renk ve yabancı madde gibi tüm kalite parametreleri çok kısa süre içerisinde en son teknolojiye sahip HVI 1000 cihazı ile yapılabilmektedir.

HUBUBAT ANALİZ LABORATUVARI

NIR/NIT ile numunelerin hektolitre, rutubet, protein değerleri belirlenmekte, Laboratuvar
Değirmeni
ile ise sedimantasyon ve glüten testleri için un elde edilmekte, Sedimantasyon Analiz Cihazı ile gelen numuneden elde edilen unun ekmeklik ve glüten kalitesi ölçülürken süne tahribatının olup olmadığı da belirlenmektedir.

AFLATOKSİN ANALİZ LABORATUVARI

Borsamız kotasyonuna dahil olan ürünlerdeki aflatoksin miktarını (B1, B2, G1, G2 ve toplam aflatoksin miktarı) belirlemek amacıyla, Aflatoksin Analiz Laboratuvarımız üyelerimize hizmet vermektedir