20 C
Adana
Cumartesi, Mayıs 18, 2024

D-8 Proje Destek Fonu hk.

Yayın Tarihi:

Sayın Üyemiz,

T.C. Dışişleri Bakanlığı yazısına istinaden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden(TOBB) alınan bir yazıda; Ülkemiz ile Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya ve Pakistan’dan oluşan “Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Teşkilatı”nın, üye ülkeler arasında kalkınmaya yönelik işbirliğini geliştirmek, ekonomik ve sosyal ilişkileri zenginleştirmek amacıyla 1997 yılında kurulmuş olan bir örgüt olduğu ifade edilmektedir.

TOBB’un, D-8 marjında kurulmuş olan D-8 Ticaret ve Sanayi Odaları’nın (D-8 TSO) kurucu üyesi olduğu  ve Ülkemizin D-8 dönem başkanlığı çerçevesinde, D-8 TSO Dönem başkanlığının da TOBB tarafından yürütüldüğü belirtilmektedir.

20 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen 9. D-8 Zirvesi’nde, D-8 proje faaliyetlerinde kullanılmak üzere Proje Destek Fonu oluşturma fikrinin ortaya çıktığı ifade edilmektedir.

Bu çerçevede, T.C. Dışişleri Bakanlığı yazısında, D-8 Sekretaryası’ndan alınan Nota’ya atıfla, D-8 çerçevesindeki proje ve programların uygulanması için yapılacak ön fizibilite ve fizibilite çalışmalarının desteklenmesi amacıyla D-8 Proje Destek Fonu’nun kurulduğu ve bu Fondan istifade etmek isteyen D-8 Üyesi ülkelerin proje tekliflerini D-8 Sekretaryası’na iletmeleri gerektiğinin ifade edildiğinden bahsedilmektedir.

D-8 Komisyonu tarafından seçilecek olan projede; en az 3 D-8 üyesi ülkenin yer alması gerektiği ifade edilmektedir. Ön fizibilite ve fizibilite çalışmaları için D8 tarafından, proje başına en fazla 20.000 Avro kadar bir finansman sağlanması, uygulama süresinin ise en fazla 12 ay olması öngörülmekte olduğu belirtilmektedir. Seçilmiş olan projenin fizibilite çalışması ve raporlanması tamamlandıktan sonra, proje uygulama finansmanı D-8 tarafından temin edileceği ifade edilmektedir.

D-8 Proje Destek Fonu’nun Başvuru Şartnamesi ile Proje Teklif Formu TOBB web sitesi (www.tobb.org.tr) sağ panelinde “Hizmetler” başlığı altındaki Uluslararası İş İmkânları/Yurtdışı Etkinlikler bölümünden temin edilebilmekte olduğu, anılan Fondan yararlanmak isteyen firmaların Proje Teklif Formu’nu doldurarak D-8 Sekretaryası’nın yetkilisine (Mr. Sheikh Mohammad Moinuddin, IT Expert, E-posta: admin@developing8.org; Cep: 0506 395 61 83) iletmesi gerektiği ifade edilmektedir.”

Saygılarımızla,

ADANA TİCARET BORSASI

SON HABER/DUYURU

SOSYAL MEDYA

2,209BeğenenlerBeğen
1,336TakipçilerTakip Et
3,862TakipçilerTakip Et