14 C
Adana
Pazartesi, Şubat 26, 2024

Adana Tarım İl Müdürü’nden Borsamıza İade-i Ziyaret

Yayın Tarihi:

Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Sn. Mehmet Nuri Kökçüoğlu, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şahin Bilgiç ve Borsamız Yönetimine iade-i ziyarette bulundu. Adana tarımı ve tarımsal planlama konularında istişarede bulundu.

KÖKÇÜOĞLU, “TARIMI BİRLİKTE PLANLAMALIYIZ”

Adana’nın büyük bir tarım kenti olduğunu, kendilerinin de görevleri gereği tarımsal üretim planlaması içerisinde oldukları söyleyen Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, Ticaret Borsamıza ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada “Üretimin planlaması çerçevesinde hem bu işin sanayisinde olan, hem ticaretini yapan, hem de üreten insanların görüşlerini, beklentilerini alıp, ilerleyen zaman dilimi içerisinde daha verimli bir şekilde Adana’da tarımsal üretimi nasıl planlayabiliriz? Bunu irdelemek için buradayım. Sanayici ve bunun ticaretini yapan iş insanları nasıl bir hammadde istiyorlar? Nasıl bir talepleri var? Ticaretini yapan ve üreten insanların aynı malı, aynı miktar be kalitede üretmelerini sağlamak amacındayız”

SU ARTIK UCUZLUK BELİRTİSİ ÖRNEĞİ DEĞİLDİR

İnsan yaşamında hiçbir kaynağın sınırsız olmadığının altını çizen Kökçüoğlu, “Adana su zengini olan bir il olsa da kuraklıklar yaşanabiliyor. Suyumuzun kıymetini bilmeliyiz. ‘Sudan ucuz’ diye var olan bir tabir bugün değişmiş durumdadır. Artık değerliliği ve zorunluluğu ifade etmektedir. Korunması gereken noktadadır. Artık suyu nasıl verimli kullanabiliriz? Nasıl tasarruf edebiliriz? İlerleyen kuşaklara bu miras aldığımız suyu aynı miktarda nasıl devredebiliriz? Bunları konuşacağız. Suyu korumaya çalışırken mevcut toprağı da koruma adına da bir şeyler yapmamız lazım. Hammaddeyi de korumamız lazım. Üretim yapacağımız alanı korumamız lazım. Tabii ticaret sadece zira üretimden müteşekkil değil bizim için. Gıda işletmelerimizi, mevcut tarıma dayalı sanayiyi de korumalıyız. Tarım Orman Bakanlığı olarak Türkiye genelinde verdiğimiz tarımsal desteklemeler, hibe programları, yatırımcılara yönelik yaptığımız desteklerin dışında Adana kırsalında da İPART projemiz var. Tarımla ilgili faaliyetler yürütenlere fayda sağlıyor. Bakanlık olarak ‘Üretmek sizden destek bizden’ diyoruz.” dedi.

BİLGİÇ, “SU HAYATTIR”

Meclis Başkanımız Osman Bağış, YK Başkan Yardımcımız Sabahattin Yumuşak, YK Üyelerimiz Yasin Milli, Şahin Güneşer ve Genel Sekreter T. Gökhan Öztürk’ün hazır bulunduğu ziyarette Tarım Orman İl Müdürlüğü ile Ticaret Borsamızın geçmişten bugüne başarılı ortak çalışmalar içerisinde olduğunu belirten Başkanımız Sn. Şahin Bilgiç, “Öncelikle sizi burada ağırlamaktan biz de mutluyuz. Yeni göreviniz hayırlı olsun. Vizyon sahibi kişiliğiniz ve bakışınız Adana için inşallah gelecekte de güzel şeyler yapmaya vesile olacak. Sizin paydaşlarınızın ilk sırasında Adana Ticaret Borsası vardır. Yıllardan beri her toplantıda ‘tarımsal üretimde planlama şarttır’ diyorum. Günümüzde artık geç kalınmış olsa da bir an önce planlı üretime geçmek lazım. Çukurova Tarım’ın en önemli merkezidir. Tarımda, hayvancılıkta ve bunlarla ilgili tüm konularda atılacak iyi adımlar Çukurova için önemli faydalar sağlayacaktır. Adana Ticaret Borsası Türkiye’nin en önemli borsalarının başında geliyor. İçerisinde bulunduğumuz ATB Kompleksimiz Avrupa standartlarındadır. Yakaladığımız başarıyı yönetimimizle, meclisimizle, çalışma arkadaşlarımızla birlikte gerçekleştirdik. Sizlerle olan bu birlikteliğinde Adana’mız için güzel çalışmalara vesile olacağı inancındayım. Ayrıca bir kez daha ifade etmek isterim ki su hayattır. Kaynaklarımızın kıymetini bilmeli, her türlü tüketimde israfın önüne geçmeliyiz” diye konuştu. Konuşmaların ardından Borsa Kompleksimiz içerisinde yer alan hizmet birimlerimiz, Elektronik Alım Satım Salonu ve laboratuvarlarımız gezildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu belirtiniz!
Lütfen adınızı giriniz

SON HABER/DUYURU

SOSYAL MEDYA

2,209BeğenenlerBeğen
1,336TakipçilerTakip Et
3,862TakipçilerTakip Et