25.1 C
Adana
Salı, Haziran 25, 2024

Ekim 2021 Olağan Meclis Toplantımız Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi:

Ekim ayı Olağan Meclis Toplantımız, Meclis Başkanımız Osman Bağış başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç, “Kaliteli ürün üreterek hem ülkemizi beslemeli hem de ihracat miktarımızı arttırmalıyız” dedi. Meclis Başkanımız Osman Bağış, “Dileğimiz üreticinin ürünlerini ucuza mal edip, ucuza satmasıdır” şeklinde konuştu.

BAĞIŞ, “ÜRETİCİ ÜRÜNÜNÜ DEĞERİNDE SATMALI”
Çiftçilerin fiyat endişesi yaşamadan ürünlerini ekmelerini isteyen Meclis Başkanımız Osman Bağış, konuşmasında “Dileğimiz üreticinin ürünlerini ucuza mal edip, ucuza satmasıdır. Maalesef tarımsal girdi fiyatlarında yükseliş devam etmektedir. Bu sebeple üretmek zorunda olduğu ürünü de değerinde satmak mecburiyetindedir. Üretici depolama imkanı olan buğday, mısır, soya ve pamuk gibi garanti ürünleri ekerek emeklerinin karşılığını alabilirler. Fiyatları arz talep dengesine bağlı sebze – meyve – yerfıstığı gibi ürünlerde üretim fazla olduğunda ve ihracatta sıkıntılar yaşandığında üreticiler umduğunu bulamamaktadır. Bu yüzden çiftçilerimiz yeni ekim sezonunda kendi planlarını kendileri yaparak emeğini karşılığını alabileceği ürünleri ekmelidirler” dedi.

BİLGİÇ, “TÜRKİYE’NİN İSTİKRARA İHTİYACI VAR”
Üreticilerin ürettiği her ürünün yurtdışı pazarında yer bulabilecek kalitede üretilmesi gerektiğini ifade eden Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç, yaptığı aylık değerlendirme konuşmasında “Kaliteli ürün üreterek hem ülkemizi beslemeli hem de ihracat miktarımızı arttırmalıyız. Döviz kurlarının yüksek oluşu maalesef dışarıya bağımlı olduğumuz ürünlerde girdi fiyatlarını da yükseltmektedir. Üreticilerimizin üstesinden gelmekte zorlandığı bu durumun tek çözümü devletimizin gübre ve mazota ciddi destek vermesidir. Dövizdeki ani iniş ve çıkışlardan dolayı piyasalar ciddi sıkıntıya düşüyor. Her alanda ticaret yapan iş insanını, ihracatçısını, ithalatçısını tamamen olumsuz etkiliyor. Türkiye’nin bu konuda istikrara çok ihtiyacı var. Devletimizin faiz oranlarını düşürmesini kredi kullanan iş insanları için önemli buluyorum. Ancak zamanlamasına dikkat edilmesi gerektiğini, düşünüyorum. İnsanlar yatırım yaparken riski en aza indirmek isteyecektir.”

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIMDAN VAZGEÇEMEYİZ
Tarımda sürdürülebilirliğin önemine de değinen Başkan Bilgiç, “Üretici para kazanamaz ise mutlu olamaz. Her zaman söylüyoruz; üretici ürettiğinin karşılığını almalıdır. Alın teriyle, emeğiyle toprakla haşır neşir olarak gecesini gündüzüne katan üretici yaptığının değerini almalıdır. Üretici kazanmasa o ürünü bir daha ekmez. Üretici yaşadığı ülkesini besleyecek hem de kendi ailesini geçindirebilecek ki memnun olsun, işine devam etsin. Para kazanabileceğe ümit ederek toprağını tekrar eksin. Kendisi de, ülkemizde kazansın. Tohumun, ağacın, fidenin toprakla buluşmaya başlama süreci iyi yönetilmelidir. Üreticileri arz talep dengesi içerisinde hem dış hem de iç pazarda tüketicinin aradığı ürüne yöneltmek zorundayız. Bu yöneltme tarım paydaşları olarak hepimizin görevidir. Herkes görevini yapar, bu konuda sorumluluk alırsa tarım ürünlerinde üretimde, ihracatta şahlanır.” diye konuşan Başkan Bilgiç, geçen yıl pandemi nedeniyle düzenlenemeyen Uluslararası Adana Tarım Fuarının 02-06 Kasım 2021 tarihinde düzenleneceğini hatırlatarak tüm üreticileri, borsa üyelerini, sanayicileri ve vatandaşları fuara katılmaya davet etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu belirtiniz!
Lütfen adınızı giriniz

SON HABER/DUYURU

SOSYAL MEDYA

2,209BeğenenlerBeğen
1,336TakipçilerTakip Et
3,862TakipçilerTakip Et