29 C
Adana
Cumartesi, Temmuz 20, 2024

Başkanımız TOBB Ekonomi Şurası’na Katıldı

Yayın Tarihi:

Başkanımız Sn. Şahin Bilgiç, TOBB Başkanımız Sn. M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Cevdet Yılmaz ve Sn. Bakanların katılımlarıyla gerçekleştirilen Türkiye Ekonomi Şurası toplantısına katılarak üyelerimizin ve paydaşlarımızın taleplerini iletti.

Ankara Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde gerçekleşen ‘TOBB Ekonomi Şurası’ toplantısına katılan Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç, ülke ve Çukurova bölgesinin tarımının, ticaretinin, sanayideki sıkıntılardan, İş dünyasının beklentilerine kadar birçok konuyu dile getirerek, çözüm önerilerini sundu.

GÜÇLÜ KATILIM

Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ’nun ev sahipliğinde Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel’in ve 365 Oda ve Borsa Başkanlarının katıldığı TOBB Türkiye Ekonomi Şurasına katılarak üyelerinin ve paydaşlarının taleplerini iletti.

BAŞKANIMIZ ŞAHİN BİLGİÇ’İN İLETTİĞİ SORUN VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

“Irak’a un ihracatı yapan 100’ün üzerindeki un fabrikasının rekabet edebilmesi için hem de ihracatımızın katma değerinin artışı için Türkiye üzerinden Irak’a giden buğday ve benzeri emtiaların Sağlık sertifikasına tabi tutulup 60 $/ton vergi konulması ihracat yapan un fabrikalarımızın beklentisidir.

Gıda ihracatçılarımızın Irak pazarından çekilmemesi için Devletimizin bu duruma acil çözüm bulması talebimizdir.

Lisanslı depolarda depolanarak Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) oluşturulan ürünlerde üretici ve tacirlere uygulanan %2 Zirai stopaj vergisi, %20 gelir/kurumlar vergisi, %1 KDV muafiyetleri 2023 sonu itibariyle sonuna geliyoruz. Gıda güvenliği ve lisanslı depoculuğun sürdürülebilirliği açısından yukarıda belirtilen muafiyetlerin Hazine ve Maliye Bakanlığınca 5 yıl süreyle uzatılması konusunda gerekli düzenlemelerin yapılmasını arzediyoruz.

Dünyanın en verimli ovaları arasında yer alan Çukurova’da henüz modern sulama sistemine geçilememesi en değerli doğal kaynaklarımızdan olan suyumuzun israfına sebep olmaktadır.

İklim değişikliği ve buna bağlı olarak yaşanacak kuraklık dikkate alınarak bölgemizde Basınçlı Kapalı Devre Sulama Sisteminin bir an önce faaliyete geçirilmesi sadece bizlerin değil, gelecek nesillerimizin talebidir.

Son olarak, narenciyede 1 milyar dolar ihracat hedefinin aşılması ve yeni ihracat pazarlarına daha rahat girilebilmesi için DFİF (Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu) desteklerinin narenciyedeki tüm çeşitlere ton başına 1500 TL olarak erken açıklanıp üreticilerimizin faydasına sunulmasını talep ediyoruz.”

Başkanımız Bilgiç, gerçekleştirilen TOBB Ekonomi Şurası’nın çok verimli geçtiğini ifade ederek sorunları Cumhurbaşkanı Yardımcısına ve ilgili bakanlara yüz yüze aktardığını ve kısa süre içerisinde iletilen taleplerden olumlu sonuçlar beklediğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu belirtiniz!
Lütfen adınızı giriniz

SON HABER/DUYURU

SOSYAL MEDYA

2,209BeğenenlerBeğen
1,336TakipçilerTakip Et
3,862TakipçilerTakip Et