21 C
Adana
Çarşamba, Şubat 28, 2024

TMO Pirinç ve Çeltik Satışları hk.

Yayın Tarihi:

Sayın Üyemiz,

TMO stoklarında bulunan 5.255 ton pirinç marketlere (gıda perakendecilerine), Elüs’de 2.688 ton çeltik ise çeltik fabrikalarına yönelik olarak 04 Nisan 2022 tarihinden itibaren TMO Elektronik Satış Platformu üzerinden peşin bedel mukabili toptan satışa açılmıştır.

Platforma kayıt ve talep oluşturma işlemleri https://ticaret.tmo.gov.tr linkinden veya http://www.tmo.gov.tr sayfasındaki “TMO ELEKTRONİK SATIŞ PLATFORMU” kısa yol sekmesinden girilmek suretiyle yapılacaktır.

TMO tarafından 04 – 11 Nisan 2022 2022 tarihleri arası platform üzerinden talep toplanacak, 13 Nisan tarihinde platform üzerinden tahsis miktarları bildirilecek olup para yatırma süresi 29 Nisan 2022 tarihinde (mesai bitiminde) sona erecektir.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) Elektronik Ürün Senetli (ELÜS) stokları ile ithal ve bazı yerli ürünlerin satış işlemi web tabanlı “TMO ELEKTRONİK SATIŞ PLATFORMLARI” üzerinden yapılmaktadır. Kullanıcılar platforma mail adresleri ve şifreleri ile giriş yapabileceklerdir.

Platformlara ilk defa üye olacak kişi ve firmaların; internet üzerinden üye olması, üyeliğini ve üye olurken girdiği bilgilerin doğruluğunu hinterlandında bulunduğu TMO Başmüdürlüğüne/Şube Müdürlüğüne giderek onaylatması gerekmektedir. Her firma sisteme bir kez üye olabilecek, bu üyelik ise firma içerisinde bir kişi ile sınırlı tutulacaktır. Sistemde üyelerin sektör ayrımı ve fiili tüketim takibi yapılacağından üyelik aşamasındaki bilgilerin (fiili tüketim, ihracat miktarı, adres beyanı, fabrika sayısı vb) doğru bir şekilde girilmesi önem taşımaktadır.

TMO ELEKTRONİK SATIŞ PLATFORMLARI üzerinden dağıtımı ve satışı yapılacak pirinç ve kabuklu kırmızı mercimek için 4 Nisan – 11 Nisan 2022 (dahil) tarihleri arasında talep toplanacak, talep toplanması saat 17:00′ da sona erecektir.

ELÜS satışlarından; TMO Elektronik Satış Platformuna ve satışların takas ile ciro işlemlerinin yapılacağı Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.’ ne (TÜRİB) üye olan ilgili firmalar/kişiler yararlanacaktır. İthal ve yerli ürün satışlarına başvuru için sadece TMO Elektronik Satış Platformuna kayıt olmak yeterli olacaktır.

Kabuklu kırmızı mercimek stoklarına;

  • Bakliyat imalatçıları
  • Hububat ve bakliyat ticareti işi ile iştigal eden sektör paydaşları müracaat edebileceklerdir.

Çeltik stoklarına;

  • Çeltik fabrikaları

Pirinç stoklarına;

  • Market (Gıda Perakendecileri) müracaat edebileceklerdir.

Platform üzerinden satışa açılacak stok miktarı:

ELÜS:

  • Çeltik 2.687.920 KG

Platform üzerinden satışa açılacak ithal ürün stok miktarı:

  • Pirin 5.255 Ton
  • Kabuklu Kırmızı Mercimek 6.000 Ton

Başvurular TMO Elektronik Satış Platformu üzerinden alınacak olup başvuru yapacak firmalar platform üzerinden “Güncel Satış Listesi” veya “Menü” kısmından satış listelerine ulaşıp, tekliflerini girerek ELÜS ve İthal ürün başvuru işlemlerini tamamlayacaklardır.

ELÜS tahsis sonuçları takas ve ciro işlemlerinin yapılabilmesi için 13 Nisan tarihinde Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.’ ne (TÜRİB) gönderilecektir. ELÜS satışlarında 13 Nisan 29 Nisan 2022 (dahil) tarihleri arasında her gün ELÜS tahsis miktarları takas için TÜRİB’ de işlem görecektir. Talep sahiplerinin yatırım hesaplarında bu tarih itibariyle tahsis edilen ürün miktarına karşılık gelen ürün bedellerinin yatırılmış olması gerekmektedir.

TMO Elektronik Satış Platformu üzerinden yapılan ithal ve yerli ürün satışları tahsislerin görülmesini müteakip 29.04.2022 tarihine kadar TMO hesaplarına para yatırılmak sureti ile teslim alınabilecektir.

Satış esasları ile ilgili detaylı bilgilere www.tmo.gov.tr web adresinden ulaşılabilecektir.

Tüm üyelerimize önemle duyurulur.

ADANA TİCARET BORSASI

SON HABER/DUYURU

SOSYAL MEDYA

2,209BeğenenlerBeğen
1,336TakipçilerTakip Et
3,862TakipçilerTakip Et