29 C
Adana
Perşembe, Temmuz 25, 2024

TMO Peşin Hububat Satışları Fiili Tüketim Belgeleri

Yayın Tarihi:

Değerli Üyemiz,

Bilindiği üzere TMO’ya hububat satışlarına başvuru yapan firmaların tahsis işlemlerinde 2023 yılı süresince firmaların 2022 yılı (01.01.2022 – 31.12.2022) hammadde fiili tüketim miktarları kullanılacaktır. Firmaların 2023 yılında Kurumumuza ibraz edeceği 2022 yılı fiili tüketim belgelerinde yeknesaklık sağlamak amacıyla un, bulgur, yem, makarna sektörlerine ait fiili tüketim şablonları oluşturularak ekte gönderilmektedir.

Firmaların fiili tüketim belgelerinin kim tarafından (mali müşavir, yeminli mali müşavir, veya ticaret/sanayi odası) düzenleneceği satış talimatlarımızda ayrıca belirtilmektedir.

Hububat, bakliyat ve çeltik satışlarında alıcılardan istenen SMMM ve YMM’ler tarafından hazırlanan fiili tüketim belgeleri ile fiili tüketim belgelerinin kontrolü için istenilen tüm belgeler (kurulu kapasite raporları, elektrik sarfiyat belgeleri, ihracat miktarını belirten yazılar vs.) bundan böyle elektronik imza kullanılarak düzenlenecek olup oluşacak belgenin, doğrulama kodu ve karekod sorgulaması yapılmak suretiyle e-Devlet Kapısı üzerinden belge teyitleri alınacak ve evrak kayıttan geçirilecektir.

Firmalar (un, yem, makarna, bulgur) 2022 yılı fiili tüketim belgelerini (ekteki şablonlara uygun olarak) ve diğer belgeleri en geç 28.02.2023 tarihine kadar Kurumumuza teslim etmek zorundadır. İstenilen belgeleri belirtilen tarihe kadar ibraz etmeyen firmaya satış yapılmayarak, elektronik satış platformlarından pasife alınacaktır.

İlgili üyelerimize önemle duyurulur.

ADANA TİCARET BORSASI

SON HABER/DUYURU

SOSYAL MEDYA

2,209BeğenenlerBeğen
1,336TakipçilerTakip Et
3,862TakipçilerTakip Et