22 C
Adana
Pazar, Haziran 4, 2023

Başkanın Mesajı

Yayın Tarihi:

Saygıdeğer Üyelerimiz,

Pandemi sürecinin üzerine dünyanın en büyük tahıl ve yağlı tohum tedarikçileri arasında yer alan Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaş, hem ülkemizde hem de dünya genelinde tarımsal piyasaların dalgalanmasına neden oldu. Bu savaş, tarımsal ürünlerin tedarik zincirinde büyük sıkıntılar oluştururken bizlere bir kez daha gösterdi ki tarımsal üretim anlamında kendi kendine yeten bir ülke olmamız elzemdir. Bu durum, Türkiye’nin en verimli ovası olan Çukurova’da yaşayan bizlere büyük görev ve sorumluluk yüklemektedir. Bu anlamda, Adana Ticaret Borsamız, Çukurova’nın merkezinde yer alan Adana’mızın göz bebeği olup 1913 yılından bugüne kadar neredeyse 110 yıldır ürettiği projeler ve faaliyetleriyle tarım ve tarımsal sanayi sektörlerinde katma değer oluşturmaktadır.

2022 yılında Ticaret Borsamızın Meclis üyeliği seçimlerini tamamladık. Siz değerli üyelerimizin teveccühleri ile tekrar bu güzide kurumu yönetme görevine nail olduk. Göreve geldiğimiz günden itibaren Adana Ticaret Borsamızın hem ilimiz hem de bölgemiz tarımı ve ticaretine katma değer oluşturacak projeler üretmesi için gayret ettik. Adana Ticaret Borsası olarak Ulusal Ajans, Çukurova Kalkınma Ajansı, Çukurova Üniversitesi, Birleşmiş Milletler ve Paydaşların katkıları ve işbirliğinde 14 adet proje yürüterek hizmet kapasitemizi ve kalitemizi artırdık. 2022-2026 dönemimizde kısmet olursa üretmeye ve geliştirmeye ATB olarak devam edeceğiz.

Yeni Borsa Kompleksimiz Mayıs 2018 itibariyle faaliyete geçerek; Elektronik Alım-Satım Salonumuz, Yetkili Sınıflandırıcı Merkez ve beş adet şube laboratuvarlarımız, 50 bin ton mısır ve buğday depolama kapasiteli Lisanslı Depolarımız, İdari Binamız ve Tüccar ofislerimiz üyelerimizin ve üreticilerimizin hizmetine sunulmuştur. İdari Binamız içerisinde; Elektronik Alım-Satım Salonu, çok amaçlı toplantı salonu, lif pamuk, fiziksel ve kimyasal analiz laboratuvarlarımız ve birimlerimiz yer almakta olup üyelerimize yüksek kalitede hizmet sunmaktayız. Önümüzdeki yıllarda lisanslı depolarımızın kapasitesinin 65 bin ton arttırılarak toplamda depolama kapasitemizin 115 bin ton seviyesine çıkarılması hedeflerimiz arasındadır. Böylece lisanslı depo hizmetimizden faydalanan üye ve üreticilerimize daha iyi ve rahat hizmet sunacağız.

Ticaret Borsamız; 2016 yılından itibaren lisanslı depolara Yetkili Sınıflandırıcı Laboratuvar hizmeti vermeyi sürdürmektedir. 2022 yılı itibariyle Yetkili Sınıflandırıcı Laboratuvar hizmetimizi, merkez ve 5 şube olmak üzere 6 farklı lisanslı depoculuk şirketine vermekteyiz. 2018 yılından itibaren bölgemizdeki üretici ve mudilere 50 bin ton kapasiteli lisanslı depolarımızda lisanslı depoculuk hizmeti vermektedir. Lisanslı depolarımızda mısır ve buğdaylarını sağlıklı bir şekilde depolayan mudilerimiz, bu ürünlerin ticaretini 2019 yılının Temmuz ayına kadar Ticaret Borsamızın Elektronik Ürün Senedi Alım-Satım Platformu üzerinden yaparken, 2019 yılından itibaren Borsamızın da kurucu ortağı olduğu, Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) üzerinden yapabilme imkanına sahip oldular. Borsamız; 2019 yılının Temmuz ayında faaliyete geçen ve lisanslı depolarda yer alan ürünlerin alım-satımının yapıldığı Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın (TÜRİB) kurucu ortakları arasında yer almakta olup 2019 yılının Temmuz ayından itibaren TÜRİB yatırımcılarına acentelik hizmeti vermeyi sürdürmektedir. Borsamız; 09.01.2020 tarihinde 480 tescil numarası ile Çukurova’nın sembolü, Türk filmlerine konu olan ve logomuzda yer alan beyaz altınımız “Çukurova Pamuğu” için coğrafi işaret almıştır.

Ticaret Borsamız; yapmış olduğu başarılı faaliyetleri sonrasında iki kez Türkiye birinciliği elde ederek adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Önümüzdeki dönemde de katma değer oluşturacak birçok projemiz ve hedefimiz bulunmaktadır. Tekrardan bizleri bu göreve layık gören üyelerimizin bizlere verdiği değerin dün olduğu gibi yarın da kıymetini bilecek ve çok daha fazla gayret ederek yeni hedeflerimizi süratle gerçekleştireceğiz. Bize güvenerek desteklerini esirgemeyen tüm üyelerimize teşekkür ediyor, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılının herkese hayırlar getirmesini diliyor, şükranlarımızı sunuyorum.

Şahin Bilgiç

Yönetim Kurulu Başkanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu belirtiniz!
Lütfen adınızı giriniz

SON HABER/DUYURU

SOSYAL MEDYA

2,209BeğenenlerBeğen
1,336TakipçilerTakip Et
3,740TakipçilerTakip Et

INSTAGRAM