21 C
Adana
Pazar, Ekim 2, 2022

Başkanın Mesajı

Yayın Tarihi:

Saygıdeğer Üyelerimiz,

İki yıldır süren pandemi süreci nedeniyle, 2021 yılı bazı sektörler için kayıp bir yıl olarak görünse de, yasakların kalkması ile ekonomik hayat toparlanmaya başlamıştır. İnsanların sürdürülebilir beslenmesi ve sağlıklı yaşayabilmesi için tarım ve gıdanın vazgeçilmez birer sektör olduğunu bir kez daha görülmüştür.  Her ne koşulda olursak olalım tarım ve gıda üretiminin kesintisiz bir şekilde devam ettirilmesi gerekmektedir. Tarımsal anlamda dünya genelinde üretim, ticaret, sağlıklı depolama ve lojistik gibi konularda yaşanan sorunlarla beraber, tarım ürünleri fiyatlarında öngörülmeyen artışlar yaşandı. Ülkemizde tüm olumsuzluklara rağmen tarımsal üretim ve gıda sektörü ara vermeden çalışmaya ve üretmeye devam ederek mücadelesini sürdürdü.

Dünya genelinde yaşanan bu sıkıntılı süreçte, ülkemiz üretimindeki girdi maliyetlerinde ciddi artışlar yaşanmıştır. Tarım ürünlerindeki fiyat artışları çok yüksek gibi görünse de maliyeti ile mukayese edildiğinde karlılıklar azalmıştır. Buna rağmen üreticimiz ve iş insanlarımız yılmadan, yorulmadan ve büyük bir fedakarlıkla üretmeye, gecesini gündüzüne katarak çalışmaya devam etmiştir. Her zaman ifade ettiğim gibi ekilebilir bir karış toprağımızı boş bırakmamalıyız. Zamanı etkin kullanmalı israf etmemeliyiz.

Pandemi süreci dünyada her alanda teknoloji kullanımı ve dijitalleşmeyi tüm sektörlerde etkin bir şekilde göstermektedir. Önümüzdeki yıllarda, üretim ve ticaretimiz teknoloji ve dijitalleşmeye bağlı olarak devam edecektir. Üretici ve üyelerimizin de varlıklarını sürdürebilmeleri için teknolojik gelişmelere ve dijital dünyaya ayak uydurmak zorundadırlar. Buna bağlı olarak faaliyetlerimizi bu doğrultuda şekillendirmeliyiz.

2022 yılında da lisanslı depolarımız, mısır ve buğdayın sağlıklı depolanması konusunda, bölgemizdeki üreticilere ve sanayicilere hizmet etmeye devam edecektir. Lisanslı depolar tamamen üreticilerimizin faydasına olan yapılardır. Ülkemiz tarımı açısından son derece önemli olan Lisanslı depolarımızdan daha çok üreticilerimizin yararlanması gerekmektedir.

Siz değerli üyelerimiz ve paydaşlarımızın da büyük destekleriyle, Adana Ticaret Borsası olarak her zaman olduğu gibi 2022 yılında da el ele vererek hem ilimiz hem de bölgemiz ekonomisine katma değer katmaya devam edeceğiz.

Adana Ticaret Borsamız, siz değerli üyelerimize en iyi hizmeti verirken ilimize, bölgemize ve ülkemize katma değer sağlamaya devam etmektedir. Sağlıklı, bereketli ve bol kazançlı günler diliyor, saygılar sunuyorum.

Şahin Bilgiç

Yönetim Kurulu Başkanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu belirtiniz!
Lütfen adınızı giriniz

SON HABER/DUYURU

SOSYAL MEDYA

2,209BeğenenlerBeğen
1,336TakipçilerTakip Et
3,500TakipçilerTakip Et