12 C
Adana
Salı, Şubat 27, 2024

Süne ile Biyolojik Mücadele

Yayın Tarihi:

“ZARARLI BÖCEKLERİ, FAYDALI BÖCEKLERLE YOK EDİYORUZ”

2010 yılında başladığımız süne ile biyolojik mücadele ile çevreyi, doğayı ve üreticilerinin ekonomik çıkarlarını koruduk ve ayrıca önceden hayvan yemi niteliğindeki buğdayın ekmeklik buğday kalitesine ulaştırma başarısını yakaladık.

BÖLGE ÜRETİCİMİZE 20 MİLYON TL KAZANDIRDIK
2010 yılından itibaren borsamız ve T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde Adana kuzeyinde yer alan Karaisalı, Sarıçam ve İmamoğlu kırsal alan bölgelerindeki buğday üreticilerine destek olmak, tarımsal çevreyi korumak, kentin ekonomisine ve sosyal gelişimine katkı sağlamak, süne ile biyolojik mücadele için doğaya keklik ve parazitoit salımı faaliyetlilerinde bulunmaya başlayan Adana Ticaret Borsası olarak, biyolojik mücadele ile hem çevremizi hem doğayı, hem üreticilerimizin ekonomik çıkarını koruduk. Önceden hayvan yemi niteliğindeki buğdayın ekmeklik buğday kalitesine ulaştırma başarısını yakaladık.

Zararlı böcekleri, faydalı böceklerle yok ediyoruz. 2010 yılından bu yana yapılan süne ile biyolojik mücadele çalışmaları kapsamında yedi yılda 5.500 adet keklik ve 1,5 milyon adet üzerinde parazitoit (faydalı böcek) doğaya salınmıştır. Bu salım kapsamında Adana Ticaret Borsamızca toplamda yaklaşık 135 bin TL harcama yapılmış olup, bu çalışmamızın üreticilerimize olan katkısı 7 yılda 140 milyon TL civarında olmuştur.

SON HABER/DUYURU

SOSYAL MEDYA

2,209BeğenenlerBeğen
1,336TakipçilerTakip Et
3,862TakipçilerTakip Et