0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER
17.10.2015   ATB 4 YILLIK STRATEJİK PLANLAMAYI MASAYA YATIRDI

Bilgiç, “Adanamızın plakası gibi borsamızın da 1 numara olması için çalışıyoruz”

ATB 4 Yıllık Stratejik Planlamayı Masaya Yatırdı

Adana Ticaret Borsası yönetimi güçlü ve zayıf yönlerini, karşı karşıya kaldığı fırsat ve tehditleri belirlemek üzere iç ve dış paydaşlarla birlikte çalıştay düzenledi.

Adana Sheraton Otel’de düzenlenen ve Moderatörlüğünü TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İşletme Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ekin Tokat’ın yaptığı ATB 2. Dönem Stratejik Planının paydaş toplantı çalıştayına Adana Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak ve üyeleri, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütçü, ATB üyeleri, çalışanları, borsanın işbirliği içerisinde olduğu ABİGEM, Kalkınma Ajansı gibi kurumlar, Tarım İl Müdürü, Zirai Biyolojik Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürü, Doğu Akdeniz Araştırma Enstitüsü Müdürü, Çiftçiler Birliği Başkanı, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Süt Üreticileri Birliği Başkanı, Sulama Birliği Başkanları, Ziraat Odaları Başkanları, ADATÜP Başkanı, iç ve dış paydaşlar katıldı.

BİLGİÇ, “HEDEFİ YÜKSEK OLAN BORSA, DAHA İYİ HİZMET YAPAR”
Adana Ticaret Borsasının önemli yönleri masaya yatırıldığı çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Adana Ticaret Borsamızın 2016-2019 yılları hedeflerinin belirlenmesi için düzenlediğimiz çalıştay’a hepiniz hoş geldiniz. Adana Ticaret Borsası yüz yıllık bir çınar, yansımaları çok güzel olmalı. İnsanların düşüncelerini, fikirlerini çok önemsiyoruz. Bu günkü çalışmamızla da önümüzdeki 4 yılı en güzel şekilde programlayıp, 01 plakası olan Adanamızın borsasının da bir numara olmasını arzu ediyoruz. Bir numara olan borsamız hem bölgemize hem ülkemize hem de burada ki tarım paydaşlarına hem üreticiye hem tüccarımıza ciddi katkılar sağlar. Makamlar geçicidir. Bu gün biz varız. Yarın başka arkadaşlarımız olacak ama hedefleri yüksek olan bir borsa daha iyi hizmetler sunar. Bölgemizin ve iş dünyasının gelişimi için Adana Ticaret Borsası, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Organize Sanayi Bölgesi yöneticileri ile çok güzel bir sinerji oluşturduk. Çalışmalarımızın çoğunu birlikte yürüterek başarı çıtasını yükseltme hedefimizi yükseltiyoruz” dedi. Bilgiç konuşmasın ardından Adana Ticaret Borsasının kuruluşundan günümüze kadar ki süreç ile ilgili bir slayt sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdi.

MENEVŞE, “BORSA’NIN POZİTİF AYRIMCILIĞI VAR”
Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, “Stratejik plan bizim gibi kuruluşlar için çok önemli. Çünkü geleceği planlıyorsunuz. Stratejik planlama yapıp, rafa konulmamalı, o planı adım adım takip edip, uygulamak daha önemli. Borsa bizlerden farklı çünkü canlı piyasanın içerisinde rol alıyor. Ticaret ve Sanayi Odası piyasaları arkadan takip ediyor. Bu sebeple borsanın pozitif ayrımcılığı var. Borsa, Ticaret ve Sanayi Odaları üyelerine olan sorumluluklarını yerine getirmelerinin yanı sıra müşterek projelerin içerisinde daha sık yer alarak Adananın geleceğini daha güçlü hale getirmeliyiz diye düşünüyorum” dedi.

KIVANÇ, “PLANLAMAYA ÇOK ÖNEM VERİLMELİ”
Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, “Tarımda ilk sanayileşen iller İzmir ve Adana’dır. Buna paralel olarak ilk sanayileşen Adana’dır. 1924 yılında Adana’da 24 adet sanayi kuruluşu varmış. Bu Türkiye için önemli bir parametredir. Bu günlerde sanayi de ilerleyemedik ama inşallah borsamızla beraber sanayi ürünlerindeki çiçekçilik, narenciye gibi değişik ürünler meydana geldikçe artı değer olacaktır. Sizlere çok beğendiğim bir sözü söylemek istiyorum. ‘Planlamayı bilmiyorsanız, başarısızlığı planlıyorsunuz demektir’. Planlamasını yapmadığımız hiçbir iş’te başarıya ulaşılamaz. Planlamaya çok önem verilmelidir. Buradan çıkacak sonuçların Adanamıza, bölgemize hayırlara vesile olmasını diliyorum.” Diye konuştu.

SÜTÇÜ, “İYİ ÖRNEKLERDEN DERS ÇIKARIYORUZ”
Adana Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütçü, “Adana Ticaret Borsamızın çalıştayına bizlerde katkı koyabilirsek mutlu olacağız. Adanamız geçmişiyle çok güzel yerlerde olan bundan sonrada ileri gidecek potansiyeli olan bir ildir. Daha iyi yerde olması için çalışacağımız ortama sahip. Nihayetinde hepimiz insanız eksiklerimiz olabilir. Eksikleri gidermek için yeni strateji belirlemek kaçınılmaz olmalıdır. Standartları yükseltmek, çıtayı yükseltmek hedef olmalıdır. Kurumların başına gelen insanlar geriye dönüp bir bakacak. Önceki yöneticiler neler yapmış, ben onlardan daha iyi yapmalıyım. Eğitim ve hizmet kalitesini yükseltebiliyorsa başarı gelir. Önemsediğim bir şeyden söz etmek istiyorum. Adana Ticaret Borsamız Türkiye’de Türkiye Odalar Borsaları temsil ediyor. Ve Yönetim Kurulu Üyesi olan bir başkanımız var. Son yıllarda kardeşçe, birlik beraberlik içerisinde ve öz eleştiri yaparak belli yerlere gelmek istiyoruz. Borsamız iyi’yi nasıl yapabiliriz, Adanamıza nasıl hizmet edebilirizin peşinde. Güzel hizmetlerin biride çok güzel bir kampus oluşturuyorlar. Bunlar iyi örnek, bu örneklerden biz de ders çıkarıyoruz. Çalıştayın başarılı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İşletme Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ekin Tokat’ın moderatörlüğün de çalıştaya geçildi. 
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM