0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER
08.08.2015  SEZONUN İLK SEMBOLİK KÜTLÜ PAMUK SATIŞI YAPILDI

Şahin Bilgiç, “Pamukta Dışarıya Bağımlılık Azaltılmalı”

Pamuğa primin düşük olduğunu her fırsatta dile getirdiklerini ifade eden Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Pamuğun üreticiye para kazandırmadığını, verilecek primin yükselmesi halinde dışa bağımlılığın azalacağını söyledi.

ATB Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak, Adana Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet  Söğüt, Çukobirlik Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çakıcı, Adana Çiftçiler Birliği ve Seyhan, Yüreğir, İmamoğlu, Karataş, Karaisalı Ziraat Odaları yöneticilerinin yanı sıra tekstil firmaların temsilcilerinin hazır bulunduğu sezonun ilk kütlü pamuk ihalesinin yapıldığı Korbey salonunda konuya ilişkin açıklama yapan Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Yıllarca filmlere konu olan beyaz altın pamuğun Çukurova, Adana ve üretilen diğer bölgelerde azaldığını söyledi.

ŞAHİN BİLGİÇ, “PAMUKTAN KAÇIŞI HER PLATFORMDA DİLE GETİRDİK”
Sezonun ilk kütlü pamuğunun satışını yapmak üzere bir arada olduklarını, ilk ürünü yetiştiren ve 19 yıldır rekorunu kimseye kaptırmayan üretici Hasan Aslan’ı tebrik ettiğini söyleyen Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Çukurova ve Adana’yı beyaz altın olarak dünyaya tanıtan pamuk son yıllarda yavaş yavaş Çukurova’dan da, diğer pamuk üretilen bölgelerde de azaldı. Bu durumu biz  Adana Ticaret Borsası olarak her platformda,  devleti yönetenlere, bakanlarımıza ve hatta Başbakan’ımıza dahil olmak üzere hazırladığımız raporları sunduk. Pamuğa verilen primlerin düşük olduğunu, bunun üreticiyi memnun etmediğini, üreticiye para kazandıracak durumda olmadığından tüketicinin bu üründen kaçacak durumda olduğunu ifade ettik. O dönemde bir artış oldu. Ama bizim beklentimizi karşılayacak bir artış olmadı. Gerçekten pamuk önemli bir ürün. Pamuğun bölgede eski günlerini tekrar yakalayacak ve tüm bölgelerde ekilecek duruma gelmesi gerekiyor. Pamuk fiyatını 900 Kuruş dedik ama 1 TL gibi bir fiyata çıkarttığımız takdirde ben inanıyorum dışarı bağımlılığımızı azaltacağız. Yoksa bu bağımlılığımız son yıllarda giderek artacak. Bölge beyaz altından kaçtı ve Sarı İnci denen mısıra yöneldi. Tabiî ki mısırda desteklenmeli, soyada desteklenmelidir. Ama bu gün Türkiye’de Mısır yetişecek alan kalmadı. Türkiye’nin yüzde 90’ında mısır yetişiyor. Konya ovası buğdaydan, mısıra dönüyor. Ama pamuk burada yetişmeyecekse havza içerisinde ona da yer verelim, üretimi destekleyerek arttıralım ve dışarıya bağımlılığımızı azaltalım.“  

AHMET SÖĞÜT, “ÜRETİCİYİ DESTEKLEMEDE POPÜLİST YAKLAŞIMIN DIŞINDAYIZ”
Pamuktan, mısıra geçilmesinin sebebinin mısırın külfetinin daha az olmasından kaynaklandığını vurgulayan Adana Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet  Söğüt, “Biz Bakanlık olarak üreticiyi destekleme noktasında popülist bir yaklaşımın dışındayız. Bana göre çiftçimizin beyaz altını bırakıp sarı altına dönüş yapmasındaki asıl neden Mısırı ekersiniz, suyunu verirsiniz sonra hasad edersiniz. Ama pamukta çiftçinin külfeti var. Uğraştığı iş ve işlemler var. Hastalığı var. Doğayla mücadelesi daha zor.  O yüzden pamuktan birazda bu yüzden kaçış var”

AHMET ÇAKICI, “PAMUĞUN PARA EDECEK BİR SİSTEMİ KURULMALI”
Çukobirlik Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çakıcı, “Çiftçiyi, taciri ve tekstil firmalarını mağdur etmeden ithalat boyutuyla bir çözüm üretilecek şekilde Pamuğun para edecek bir sistemi kurulması lazımdır. Üç aktörün en önemlisi bana göre üretendir. Üreticinin ürettiği ürünün para etmesi lazım ki bir yıl sonra tekrar ekim yapıp, üretimini sürdürmelidir” şeklinde konuştu. 
Konuşmaların ardından yapılan açık arttırma ile üretici Hasan Aslan’ın yetiştirdiği 60 kilo kütlü pamuğu, kilosu 200 liradan Alpdağ Tarım Petrol Cam Tekstil İnş. İth. İhr. San. ve Tic. Lmt. Şirketi satın aldı.


 

  
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM