0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER
26.08.2015  2015 YILINI TÜRKİYE'NİN KAYIP YILI OLARAK GÖRÜYORUZ

Bilgiç, “2015 yılını Türkiye’nin kayıp yılı olarak görüyoruz”

TÜRKİYE’NİN ANA GÜNDEMİ EKONOMİ OLMALI

Türkiye’nin belirsizliklerden ve terör belasından bir an önce kurtularak ana gündem olarak ekonomiye dönülmesinden yana olduklarını belirten TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Sabah kalkıyorsunuz terör, akşam yatıyorsunuz terör. Bunların ülke gündeminden silinerek Türkiye’nin kendi ayaklarının üzerine basması ve hepimizin problemi olan ekonomik göstergelerin yerine oturması lazım.” dedi.

TMO’NUN FİYAT AÇIKLAMAMASI PİYASANIN VE SANAYİCİNİN ÖNÜNÜ TIKIYOR
Geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren Meclis Üyesi Merhum Abdurahman (Abbas) Altunbaş için Fatiha okutarak meclis gündemini açan Adana Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak, yaptığı konuşmada “Meclis üyemiz ve şehitlerimize Allahtan rahmet, kederli ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Değerli arkadaşlarım bildiğiniz gibi gelişmiş ülkelerde tohum toprağa düşmeden çiftçi ürününü kaça satacağını bilmektedir. Dolayısıyla ürün seçme şansı oluyor. Ama ülkemizde bu durum böyle değildir. Hasat başladı. Halen fiyat açıklanmadı. Fiyatın açıklanmaması piyasayı ve sanayicinin önünü tıkamaktadır. Çok şükür buğdayda çiftçinin yüzü güldü. Afet olmazsa 6,5 milyon tonun üzerinde mısır rekortesi bekliyoruz. Fiyatta belirleyici olan Toprak Mahsulleri Ofisinin alış ve satış fiyatını biran önce açıklaması gerekmektedir.” diyerek gündemi değerlendirmek üzere sözü Başkan Şahin Bilgiç’e verdi.

TÜRKİYE’DE KARGAŞA ORTAMI OLUŞTU
7 Haziran seçimlerinin ardından hükümet kurulamamasından dolayı sıkıntıların yaşandığını ifade eden TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Tüm dünya ekonomisinde sıkıntılar yaşanıyor ama seçimlerden sonra Türk ekonomisindeki belirsizlikler artarak devam etti. Terör belası da bunun üzerine binerek gerçekten Türkiye’de bir kargaşa ortamı oluşturdu. Türkiye’nin bu ortamdan bir an önce kurtulması lazım. Adana’nın en önemli mihenk taşlarından biri olan Adana Ticaret Borsası’nın yöneticileri olarak biz bir an önce ülkemizin belirsizlikten kurtulmasını ve Türkiye’nin ana gündem olarak ekonomiye dönmesini istiyoruz. Ülkemiz bir ateş çemberi içerisinde. Etrafımızdaki ülkeler sıkıntılı. Terör belası da eklendiğinde ortaya kötü bir tablo çıkıyor. Gün geçmiyor ki her şehre bir şehit asker, polis cenazesi gitmesin. 2015 yılı seçim yılı olarak geçti. Bu yılı ben Türkiye’nin kayıp yılı olarak görüyorum. Kasım 2015 tarihinde yapılacak seçim inşallah Türkiye’nin önünü açacak bir seçim olur. Hem terör belasından hem de ekonomik dengelerin bozulmasından kurtarır. Terör, millet olarak bizi germeye başladı.” dedi.

TÜRKİYE’NİN KARANLIĞA GÖMÜLMESİNE ATB MECLİSİ OLARAK RIZA GÖSTEREMEYİZ
Türkiye’nin ihracatına bakıldığında her ay düşüşler yaşandığına dikkat çeken Başkan Bilgiç, “Türkiye’nin 2023 hedefleri vardı. Bu hedeflere ne oldu? Belirsizliklerden kurtulmak için Türkiye’yi huzurlu bir ortama taşımak gerekir. Kasım seçimleri sonrası siyasetçilerde, bu işte üzerine vazife olan herkesin akıllarını başlarına alıp Türkiye’yi bu kötü tablodan kurtaracak kararlar almalarını biz ATB yöneticileri olarak bekliyoruz. Türkiye’deki 2015 yılı yatırımlarını incelediğimizde tamamen durma noktasında olduğunu görürüz. Yabancı yatırımcı Türkiye’ye gelmediği gibi Türkiye’den kaçma yolları arıyor. İşsizlik her geçen gün artarak gidiyor. Yeni üniversite mezunları işsizler ordusuna katılıyor. İşsizliğin yoğun olduğu yerde, ticaretin sıkıntılı olduğu yerde huzurdan kimse bahsedemez. Türkiye’nin karanlığa gömülmesine ATB Meclisi olarak rıza gösteremeyiz.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından meclis gündem maddelerine geçildi.


 

  
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM