Nisan 2019 Olağan Meclis Toplantımız Gerçekleştirildi

Adana Ticaret Borsası'nın Meclis Haberlerini içerir
adanatb
Site Admin
Mesajlar: 460
Kayıt: Çrş Eki 27, 2021 2:41 pm

Nisan 2019 Olağan Meclis Toplantımız Gerçekleştirildi

Mesaj gönderen adanatb »

Resim

Bilgiç, “Ekonomimiz için yeni tedbirler alınmalı”

Adana Ticaret Borsası 13. Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan ATB Başkanı Şahin Bilgiç, “Ülke ekonomisinde daralma var. Bu daralmanın açılması için yeni tedbirler alınmalıdır“dedi.

BAĞIŞ, “SEÇİLMİŞLER EKONOMİYE ODAKLANMALI”
Seçimlerin demokrasinin bayramı olduğunu hatırlatan ATB Meclis Başkanı Osman Bağış, 31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimler sonucunda kazanan belediye başkanlarını, meclis üyelerini ve muhtarları tebrik ettiğini söyleyerek, başarılı çalışmalar yapacaklarına inandığını belirtti. Artık hizmet zamanı olduğunu ifade eden Başkan Bağış, “Seçilmişler bu süreçte ekonomiye odaklanmalı ve ekonominin temelini güçlendirecek yapısal reformları hayata geçirmek zorundadırlar. Biz Adana Ticaret Borsası olarak kentimizin yararına geliştirilen her projenin destekçisi ve takipçisi olmaya devam edeceğiz. Adanamızın gelişmesi için işbirliği içerisinde olmaya kararlıyız.” dedi.

BİLGİÇ, “ADANANIN GELİŞMESİ İÇİN ÇALIŞANA DESTEK VERİRİZ”
ATB, ATO, ADASO ve AOSB ile güzel bir birlikteliğe sahip olduklarını, yeni seçilen belediye başkanlarıyla da Adanaya yakışan güzellikleri birlikte yapacaklarına inandığını açıklayan Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Önümüzdeki 5 yıl görev yapacak tüm başkanlara başarılar diliyorum. Siyasi düşüncesi, görüşü, partisi bizim için fark etmiyor. Bizim için önemli olan Adana’dır. Yeter ki Adananın gelişmesi için çalışsınlar. Adananın yararına olacak projelere sonuna kadar destek veririz.”


“VAKİT GEÇİRMEDEN EKONOMİDE YENİ REFORMLAR GEREKİYOR”
Ülke ekonomisinde bir daralma olduğunun da altını çizen Başkan Bilgiç, “Bu daralmaların daha çok üretim, imalat ve bunların ihraç edilerek Türk ekonomisine bir can suyu olmasını sağlamalıyız. Meclis üyelerimize ve tüm üyelerimize seslenmek istiyorum. Dışarıda bir çok ülke Türkiyeyle ilişkilerini geliştirmek istiyor. En son TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte gittiğimiz Tataristan’da gördüğümüz ilgi bunun açık göstergesidir.
Dövizin artışıyla birlikte üreticimizin kullandığı tüm girdilerde ki artışlar bu sene kendini ciddi bir şekilde göstermiştir. Vakit geçirmeden ekonomide yeni reformlar gerekiyor. Tarımsal ürünlerdeki anormal fiyat artışlarının önüne geçilebilmesi için ısrarla altını çizerek söylüyorum; ‘Tarımda Ürün Planlaması’ yapılmalıdır. Türkiye de hangi ürüne ne kadar ihtiyaç varsa onların tespiti yapılıp, bu ürünler prim sistemiyle, devlet desteğiyle ülke topraklarında yetiştirilmesi sağlanmalıdır. Bu ithalatına verilecek paranın çok az bir miktarı içerideki üreticiye kaynak olarak aktarıldığı takdirde dışa bağımlığımızın azalacağını hep birlikte göreceğiz. Böylelikle de uygun şartlarda üretilen ürünler, uygun fiyatlarla tüketiciye ulaştırılır.”


“ÜRETİCİYE TARIMSAL DESTEKLER ZAMANINDA VERMELİDİR”
2019 yılındaki primlerle ilgili hükümete seslenen Başkan Bilgiç, “2018 yılının pamuk ve yağlı tohum primleri üreticilere henüz verilmemiştir. Şu an pamuk ekim dönemi başlamıştır. Üreticinin çok fazla ihtiyacı vardır. Bir an önce bu primler verilmelidir.
Önümüzdeki ekim dönemi için tohum toprakla buluşmadan, üreticiler ne ekeceğinin planını, programını yapması lazım. Bu yıl ekeceği ürünlerle ilgili ne kazanacağını bilmesi lazım. Primlerin erken açıklanması her zaman fayda sağlar.” diye konuşan Başkan Bilgiç, patates, soğan, karpuz ve farklı meyve ağaçlarınında son günlerde yağan doludan olumsuz etkilendiğini, yeni sezon fiyatlarında da sıkıntı yaşanmaması için zarar gören üreticilerin zararlarının devlet tarafından telafi edilmesi gerektiğini söyledi.
Konuşmaların ardından ATB meclis gündem maddelerine geçildi.