Eylül 2019 Olağan Meclis Toplantımız Gerçekleştirildi

Adana Ticaret Borsası'nın Meclis Haberlerini içerir
adanatb
Site Admin
Mesajlar: 460
Kayıt: Çrş Eki 27, 2021 2:41 pm

Eylül 2019 Olağan Meclis Toplantımız Gerçekleştirildi

Mesaj gönderen adanatb »

Resim

Ülke ekonomisinin canlanarak 2020 yılına daha iyi başlamak istediklerini açıklayan Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “İş hayatının canlanması iş demek, aş demektir. İşsizliği önlemek ve ülke ekonomisine katma değer yaratmak demektir.” dedi.

BAĞIŞ, “ÜRETİCİ ZARAR ETMEMELİDİR”
Adana Ticaret Borsası’nın 18. Olağan aylık meclis toplantısında üreticiler açısından tarım ürünlerindeki müdahale alım fiyatları ve Lisanslı Depoculuk sisteminin önemli olduğunun farkına bir kez daha vardıklarını ifade eden ATB Meclis Başkanı Osman Bağış, TMO’nun mısır için açıkladığı taban fiyat olan 1150 TL’den alım garantisinin üreticiye rahatlattığını, bütün zorlukları yenerek üretim yapan çiftçinin ürününü kaça satacağını ve ne kadar destek alacağını bilmeli, maliyetinin altında kalarak zarar etmemelidir dedi.

BİLGİÇ, “2019 PRİMLERİ AÇIKLANARAK BİRAN ÖNCE ÖDENMELİDİR”
Gündem gereği söz alan Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, konuşmasında “İlimizde patates, soğan gibi ürünlerle başlayan hasat dönemi pamuk ve soya ile devam ediyor. Bu yıl ki iklim şartlarının olumsuzluklarından dolayı üreticilerimiz sıkıntılı bir dönem yaşıyor. Özellikle pamuk ve soyada ciddi bir verim kaybı var. Fiyatlarda geçen yıldan daha aşağılarda seyretmektedir. Devam eden bu olumsuzluklarla birlikte 2019 yılı primlerinin şuan için belli olmaması önümüzdeki dönem bu ürünlerin ekim alanlarını olumsuz etkileyecektir. Hükümetimizin bu duruma vakit geçirmeden müdahale etmesi şarttır. Çünkü ülke olarak tarımsal ürünlerde dışa bağımlılıktan mutlaka kurtulmalıyız. İthal edilen tarımsal ürünlerin ekim alanlarını genişletmek zorundayız. Tekstil ve konfeksiyon sektörü 25 milyar doların üzerinde Türkiye’nin ihracaatında önemli paya sahiptir. Verilecek prim sistemleriyle bu paranın dışarı gitmesini önleyebiliriz. Bu yüzden ATB Başkanı olarak buradan şunu ifade ediyorum; pamuk, soya, ayçiçek gibi yağlı tohumların ve diğer ürünlerin üreticiye can suyu olacak 2019 primleri açıklanarak 2020 yılının ilk aylarında ödenmelidir. Aksi takdirde bu ürünlerdeki dışa bağımlılık daha da artar. Bundan da Türkiye’nin ekonomisi olumsuz etkilenir. Hükümetimizin buna kulak vermesini istiyorum. Faizlerin tek hanelere düşmesini arzuluyoruz. Faiz ve enflasyon düşerse yatırım artar. 2019 yılı gerçekten kayıp bir yıl oldu. İş insanları olarak ekonomin canlanarak 2020 yılına iyi başlamak istiyoruz. İş hayatının canlanması iş demek, aş demektir. İşsizliği önlemek demektir. Hükümetimizin alacağı tedbirlerle eski günlerimize dönmek istiyoruz.”

“ADANA FESTİVALLER VE FUARLAR ŞEHRİ OLDU”
Adana’nın uluslararası festivaller ve fuarlar şehri olduğunu da söyleyen Başkan Bilgiç, “Adana Lezzet Festivalimiz 4– 6 Ekim 2019 tarihlerinde başlıyor. Biz de Valimizin başkanlığında ATB, ATO, ADASO VE AOSB olarak bu işin lokomotifi durumundayız. Adana festivalleriyle anılan marka şehir oldu. Altın Koza Film Festivali de bu günlerde onlarca etkinlikle sanat dünyasını Adanamızla buluşturuyor. Portakal Çiçeği Festivalimiz, Tarım, inşaat, mobilya, kitap vb. fuarlarımız yurtiçi ve yurtdışında oldukça fazla ilgi görüyor. Bu etkinliklerimiz Adananın turizm potansiyelini harekete geçirdiğinden ekonomik olarak ciddi katkılar sağlıyor.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından ATB meclis gündem maddelerine geçildi.