Ekim 2019 Olağan Meclis Toplantımız Gerçekleştirildi

Adana Ticaret Borsası'nın Meclis Haberlerini içerir
adanatb
Site Admin
Mesajlar: 460
Kayıt: Çrş Eki 27, 2021 2:41 pm

Ekim 2019 Olağan Meclis Toplantımız Gerçekleştirildi

Mesaj gönderen adanatb »

Resim

Ekim ayının Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanımız Sn. Osman Bağış’ın başkanlığında gerçekleşti. Sn. Bağış, yaptığı konuşmada “2019 yılı tarım açısından çok zor geçen bir yıldı. Buğdayda ayçiçeğinde, narenciyede, pamukta da geçtiğimiz yıllara göre verim düşüktü. Bunun üstüne tarımsal ürünlere verilen destek primlerinin de beklentiye cevap vermemesi üretici açısından zor geçen bir yıl oldu. Bu değerlendirmeleri göz önünde bulundurularak üreticilerin maliyet artışlarına uygun prim artışı düşünülebilir. Önümüzdeki yıl bu değerlendirmeler yapılırsa üretici açısından iyi olur kanaatindeyim” dedi. Meclis toplantımızda konuşan Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şahin Bilgiç, Enflasyonun ve faizlerin düşmesiyle 2020 yılının ilk çeyreğinde ekonominin daha iyi hale geleceğini belirterek “Türkiye olarak daha çok üretmeli, yeni pazarlar bulmalı ve ihracata yönelmeliyiz” dedi.

BAĞIŞ, “ÜRETİCİLERİN MALİYET ARTIŞLARINA UYGUN PRİM ARTIŞI DÜŞÜNÜLEBİLİR”
ATB’nin 19. olağan meclis toplantısını açan Meclis Başkanı Osman Bağış, yaptığı konuşmada “2019 yılı tarım açısından çok zor geçen bir yıldı. Buğdayda ayçiçeğinde, narenciyede, pamukta da geçtiğimiz yıllara göre verim düşüktü. Bunun üstüne tarımsal ürünlere verilen destek primlerinin de beklentiye cevap vermemesi üretici açısından zor geçen bir yıl oldu. Bu değerlendirmeleri göz önünde bulundurularak üreticilerin maliyet artışlarına uygun prim artışı düşünülebilir. Önümüzdeki yıl bu değerlendirmeler yapılırsa üretici açısından iyi olur kanaatindeyim” dedi.

BİLGİÇ, “ÖRNEK BORSA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Gündem gereği söz alan Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, “96. Yılını kutladığımız Cumhuriyetimizin 100. Yılında her yönüyle gelişmiş bir Türkiye özlemindeyiz. Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkarak Cumhuriyet tarihimizden önce kurulan ticaret borsamızı çalışanlarımızın ve meclisimizin gayretleriyle örnek borsa olmasına devam edeceğiz.”
“TEMENNİMİZ ENFLASYONUN TEK HANELİ RAKAMLARA DÜŞMESİ”
Başkan Bilgiç, “2019 yılındaki faiz indirimleri ekonomiye olan güveni arttırmaktadır. Merkez Bankasının bu kararı 2020 beklentilerini önemli şekilde olumlu etkilemiştir. Bu karar ile duran yatırımların önü açılmış olacaktır. Bu da Türkiye’nin ekonomisi için önemli kazanç demektir. 2019 yılı hem ekonomide hem tarımda ve sanayide hem de ticarette sıkıntılı bir yıl oldu. İhracaatlarımızda umduğumuzu bulamadık. Ama şu an enflasyonun ve faizlerin düşmesiyle 2020 yılının ilk çeyreğinde ülke ekonomisi daha iyi hale gelecektir. Temennimiz enflasyonun tek haneli rakamlara düşmesidir. Türkiye ancak üreterek ve ihraç ederek büyür. Biz Adana Ticaret Borsası olarak, üyelerimize, Adanamıza, bölgemize hizmete devam etmenin azmi ve gayreti içerisindeyiz. Ayrıca kahraman ordumuzun ‘Barış Pınarı Harekatıyla’ sınırlarımızı bölücü ve hain terör örgütlerinden korumak için vermiş olduğu mücadeleyi sonuna kadar desteklediğimizi ifade ediyoruz.”
TÜRİB KOLAYLIK SAĞLIYOR
Başkan Bilgiç, “Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) kurulduğu günden beri faaliyetlerine iyi bir şekilde devam ediyor. Buraya henüz üye olamayan üyelerimizin ticari hacimlerini arttırmak ve ticaretlerini, kolaylaştırmak için üye olmalarını bekliyorum. Ayrıca Lisanlı Depolardaki ürünlerini sistem üzerinden kendi ofislerinde kolaylıkla işlem yapabilirler. İhtiyaç duydukları tüm ürünleri rahatlıkla alıp, satabilirler.” diyerek üyelerini 5 Kasım 2019 tarihinde başlayacak olan Uluslararası Tarım Fuarına ve bu kapsamda gerçekleştirilecek tüm etkinliklere katılmaya davet etti.
Konuşmaların ardından ATB meclis gündem maddelerine geçildi.