Eylül 2020 Meclis Toplantımız Gerçekleştirildi

Adana Ticaret Borsası'nın Meclis Haberlerini içerir
adanatb
Site Admin
Mesajlar: 460
Kayıt: Çrş Eki 27, 2021 2:41 pm

Eylül 2020 Meclis Toplantımız Gerçekleştirildi

Mesaj gönderen adanatb »

Resim

Eylül ayı olağan Meclis Toplantımız Meclis Başkanımız Osman Bağış başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Meclis toplantımızda konuşan Meclis Başkanımız Osman Bağış, “Tarımın ekonomik faaliyetler içindeki ağırlığının giderek arttığını görmekteyiz” dedi. Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç kovid-19 pandemisinin verdiği tahribatın ülke ekonomisini sıkıntıya soktuğunu ifade ederek, “Ekonomide sıkıntı yaşandığı gibi sağlık sektörü de tıkanma noktasına geliyor. Pandemi sürecini en kısa sürede atlatmayı ümit ediyoruz” dedi.

BAĞIŞ, “TARIMA MİLLİ BİR MESELE OLARAK BAKMALIYIZ”
Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Eylül ayı olağan Meclis toplantımızda konuşan Meclis Başkanımız Osman Bağış, “Tarımın ekonomik faaliyetler içindeki ağırlığının giderek arttığını görmekteyiz” dedi. Bağış, konuşmasında “Tarıma milli bir mesele olarak bakmalıyız. Türkiye, tarımsal büyümede Avrupa’da birçok ülkeyi geride bırakarak en fazla büyüyen ikinci ülke olmuştur. Hedefimiz tarımda dünyada da lider ülkeler arasında yer almak olmalıdır. Sulanmayan tarım arazilerinin bir an önce suya kavuşması sağlanmalıdır. Bu topraklarda yetişecek olan bütün ürünlerin ekiminin arttırılması için çalışmalar yapılmalıdır” dedi.

BİLGİÇ, “PANDEMİNİN EKONOMİYE OLUMSUZ ETKİSİNİ KISA SÜREDE ATLATIRIZ ÜMİDİNDEYİZ”
Kovid-19 pandemisinin ülke ekonomisini verdiği tahribatın telafisinin kolay olmayacağını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç, yaptığı aylık değerlendirme konuşmasında “Hazine ve Maliye Bakanımızın bugün açıklamış olduğu Yeni Ekonomi Programında tarıma ve tarımsal üretime verdiği önemin etkisiyle de yaşadığımız bu süreç kısa sürede olumlu yönde seyredecektir. Tarımsal üretim maliyetlerini düşürmek, üreticinin gelirini arttırmak, gıda fiyatlarını istikrara kavuşturmak, üreticinin girdi ve finansman maliyetlerini düşürmek tarımın gelişmesi için önemli bir adım olarak Bakanımız tarafından Yeni Ekonomi Programında değerlendirilmiştir. ATB olarak açıklanan bu programın tarımla ilgili kısmının çok uygun olduğunu düşünüyorum. Bu ülke çok salgın gördü ve üstesinden gelmeyi bildi. Ümit ediyorum ki bu pandemi sürecini de en kısa sürede atlatırız. Bu pandemi gıda ve tarım ürünlerinin olmazsa olmaz olduğunu bize bir kez daha gösterdi. Tarımın stratejik önemini bütün dünya gördü. Tarımla alakalı atılacak her adımın ne kadar önemli olduğunu gördük. İlgili Bakanlıklarımızın hem üretimin sürekliliğini devam ettirecek tarzda hem de bu ürünleri tüketecek olanları enflasyon karşısında ayakta tutacak hayat standardı oluşması kararlarının arkasında sıkı durmaları gerekir.”

GİRDİ MALİYETLERİ; ÜRETİCİ VE TÜKETİCİNİN MEMNUN OLACAĞI DÜZEYDE OLMALIDIR
İlimizde pamuk ve soya hasadının başladığını ve halen devam ettiğini belirten Başkan Bilgiç, “Pamuk ve soyadaki hem verim kaybı hem de ekim alanlarındaki ciddi daralmalar bizim daha önce yaptığımız tespitlerin altında kalmıştır. Üyelerimiz ile yaptığımız bilgi paylaşımlarında bu ürünlerin henüz piyasaya ciddi manada arz olmadığını duyuyoruz. Pamuk ve soyada destekleme primlerinin tekrar gözden geçirilip, pamukta prim bir buçuk liraya, soyada ise bir lira düzeyine çıkarılmalıdır. Aksi takdirde dışa bağımlığımız daha da artacaktır. Zaten soya ürününün yüzde doksanını ithal ediyoruz. Döviz kurları son günlerde yükselişe geçti. Bu yükseliş yarın pamuğa da yansıyacaktır. Üreticilerimizin bu ürünleri üretmeleri için girdi maliyetleri düşürülerek maliyetler üretici ve tüketicilerin memnun olacağı düzeye gelmelidir.”

NARENCİYE ÜRETİCİSİNİ RAHATLATMALIYIZ
Başkan Bilgiç, “Narenciye bölgemizin önemli ürünlerinden biri haline gelmiştir. Borsamız kotasyonunda ilk sıralarda yer almaya başlamıştır. Adana Ticaret Borsası olarak narenciye alım satımlarını tescil ederek kayıt altına alıyoruz. Ancak belediyelerimize bağlı sebze hallerinde üyelerimizden borsada tescil edilmiş ürünlerden tekrar kesintiler yapılarak üretici ve üyelerimiz zor duruma sokulmaktadır. Bu kesintilerin kaldırılması noktasında önümüzdeki günlerde bu konuyu yetkili birimlerle görüşerek halletme yoluna gideceğiz. Borsamıza kayıtlı farklı iştigal konularında ticaret yapan üyelerimizin, üreticilerimizin seslerine kulak vermek zorundayız. Ticaretin önündeki olumsuzlukların kaldırılması bu zor dönemde konunun paydaşlarına fayda sağlar. 09-11 Ekim tarihlerinde düzenleyeceğimiz Lezzet Festivali bu yıl dijital ortamda yapılacaktır. Adana’mızın kültürel mirası olan damak tatlarımız bir kez daha vitrinlere çıkacak ve şehrimizin tanıtımına katkı sağlayacaktır. Şimdiden başta Sayın Valimiz Süleyman Elban olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Konuşmaların ardından borsa gündem maddelerine geçildi.