Kasım 2020 Olağan Meclis Toplantımız Gerçekleştirildi

Adana Ticaret Borsası'nın Meclis Haberlerini içerir
adanatb
Site Admin
Mesajlar: 460
Kayıt: Çrş Eki 27, 2021 2:41 pm

Kasım 2020 Olağan Meclis Toplantımız Gerçekleştirildi

Mesaj gönderen adanatb »

Resim

Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç, Kasım ayı olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada “Kovid-19 pandemisinden iş hayatı olarak işvereniyle işçisiyle, çalışanlarıyla topyekûn hepimiz olumsuz etkilendik. Pandemiden kurtulmak için her zamankinden daha çok birliğe, beraberliğe ve kardeşliğe ihtiyaç vardır” dedi.

OSMAN BAĞIŞ, “TARIM VAZGEÇİLMEZİMİZDİR”
Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Kasım ayı Olağan Meclis toplantısını açan Meclis Başkanımız Osman Bağış, “Dünyada gıdaya milli bir güvenlik meselesi olarak bakılmaya başlandı. Son bir yılda her zamankinden daha fazla yiyecekten konuşulur hale gelindi. Ülkeler vatandaşlarını rahatlatmak için gıda ürünleri stoklarını arttırınca fiyatlar arttı. pandeminin psikolojik etkisi ile fiyat artışları halen devam etmektedir. Dünyada yaşanan pandemi gıdanın önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu sebeple daha fazla üreterek kendi kendimize yeter duruma gelmeliyiz. Tarımın gelecekte sürdürülebilirliği açısından üretici profilini gençleştirme çalışması yaparak, gençlerin tarıma karşı ilgisinin arttırılması sağlanmalıdır. Teknolojik ve tarsarım konusunda gençlerin fikirleri alınmalı ve Genç Çiftçi Çalıştayı düzenlenmelidir. Bugün Türkiye’de çiftçilik yapanların yaş ortalaması 50’nin üzerine yükselmiştir. Bu kaygı verici bir durumdur. Tarımın geleceği, toplumun ve dünyanın geleceği demektir.”

ŞAHİN BİLGİÇ, “MİLLET OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMALIYIZ”
“Mart ayında etkisini göstermeye başlayan Kovid-19 salgınının, kış aylarının başladığı bu günlerde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkisini arttırmaya başladığını belirten Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Mevsimin etkisiyle bu salgının artarak devam edeceği görülmektedir. Bu salgından bir şekilde inşallah biran önce kurtulacağız. Bunun için başta yöneticilerimize, sağlık çalışanlarımıza gayretleri için şükranlarımızı sunarız. Millet olarak bizimde üzerimize düşen; kurallara uymayı en iyi şekilde yerine getirmemizdir. İş hayatı olarak işvereniyle işçisiyle, çalışanıyla salgından topyekün hepimiz olumsuz etkileniyoruz. Her sıkıntının sonunda bir aydınlığın, çıkışın, huzurun geleceğini biliyoruz. İş insanları olarak kendimizi bu duruma hazırlamalı, doğabilecek yeni fırsatları değerlendirmeliyiz. Millet olarak daha çok çalışarak kayıplarımızı hızlı telafi edip, eskisinden daha güçlü olmak zorundayız. Bunu başarabilmek için yeise kapılmadan, ümitsizliğe düşmemeliyiz. Bunun içinde herzamankinden daha fazla birliğe, beraberliğe ve kardeşliğe ihtiyacımız var.”
AKDENİZ BÖLGEMİZİN SORUN VE TALEPLERİNİ CUMHURBAŞKANIMIZA İLETTİK
18 Kasım’da Cumhurbaşkanımızın ve bakanlarımızın teşrifleriyle ‘TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nı gerçekleştirdik. Akdeniz bölgesinde bulunan sekiz ilimizin oda-borsalarından gelen sıkıntı ve taleplerini, Akdenizin sözcüsü olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza iletme fırsatı bulduk. Bölgemizin bu talepleri inşallah en kısa sürede çözüme kavuşur.
Cumhurbaşkanımızın interaktif olarak konulara eğilmesi, hakimiyeti bizleri umutlandırdı. Şükranlarımızı arz ettim. Üçüncü çeyrekteki büyüme rakamları açıklandı. Umut verici görünüyor. Ama koronavirüsün etkisinin artmasıyla son çeyrekte aynı büyümeyi göremeyebiliriz. Bununla ilgili hükümetimizin yeni tedbirler almak ve ekonomide, adalette reformlar yapmak için iş dünyası ile görüşmelere başladı. Bunu çok önemsiyoruz. Hayırlı neticeler olmasını diliyoruz. Tarımdaki büyüme yüzde altının üzerinde oldu. Son çeyrekte de bunun artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Bu sıkıntılı süreçte tarım ve gıda önemini arttırarak devam edecektir. Adana Ticaret Borsası olarak meclisimizle, çalışanlarımızla buna katkı koymak için büyük çaba ve gayret gösteriyoruz. 2021 yılı tarım ve gıdada olduğu gibi tüm sektörler için atılım yılı olması dileğimdir” diye konuştu.
Konuşmaların ardından ATB Meclis gündem maddelerine geçildi.