Mart 2021 Olağan Meclis Toplantımız Gerçekleştirildi

Adana Ticaret Borsası'nın Meclis Haberlerini içerir
adanatb
Site Admin
Mesajlar: 460
Kayıt: Çrş Eki 27, 2021 2:41 pm

Mart 2021 Olağan Meclis Toplantımız Gerçekleştirildi

Mesaj gönderen adanatb »

Resim

Ticaret Borsamızın Mart ayı olağan meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç, Kovid-19 salgının şakası olmadığını, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de iş hayatını olumsuz etkilediğini belirterek “Büyük sıkıntılara uğramamak için korunma tedbirlerini daha sıkı uygulamak gerekir” dedi.

BAĞIŞ, “AHİLİK; SOSYAL ADALETİN SAĞLANMASI AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

Pandemi nedeniyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Meclis toplantımızı açan Meclis Başkanımız Osman Bağış, “Ahilik kardeşliğe, cömertliğe, yiğitliğe, fedakârlığa, dayanışmaya, İslam’ın engin ve evrensel prensiplerini dünyaya farklı bir pencereden sunar. Ahilik teşkilatının yüksek ticaret ahlakı ve çalışma disiplininin günümüzde yaşatılması, hem ekonomik gelişme hem de sosyal adaletin sağlanması açısından büyük önem taşıyor. Salgın döneminde işleri azalan küçük esnafımıza millet olarak destek olmak, onlardan alış veriş yapmak, esnafımızın yanında olmak gerekir. Dayanışma, yardımlaşma ve kardeşlik üzerine kurulu ahilik yılında bu çok daha önem kazanmaktadır” dedi.

BİLGİÇ, “CUMHURBAŞKANIMIZDAN YENİ MÜJDELER BEKLİYORUZ”

Adana’nın risk gurubunda sarıdan turuncuya geçmesi üzerine İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 30.03.2021Tarih ve 2021/09 Sayılı Kararı ile kısıtlamaları arttığını da hatırlatan Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç, yaptığı aylık değerlendirme konuşmasında “Kovid-19 salgınının bir yılı geride kaldı. Bu bir yılda bir sürü acı, sıkıntılı hadiselerle bütün dünyada olduğu gibi ülkemiz de karşı karşıya kaldığı gibi salgın artarak da devam ediyor. Kurallara uyulmadığı takdirde de bitmeyecek gibi görünüyor. Bu süreçten iş dünyası maalesef olumsuz etkilendi ama çok şükür hükümetimiz hem kısa çalışma ödeneği ile hem de değişik desteklerle iş hayatının ve istihdamı nispeten rahatlatacak ara formüller geliştirdi. İş hayatı ve çalışanları 30 milyar TL’den fazla kısa çalışma ödeneği desteği gördü. Önümüzdeki günlerde salgın sürecinin daha da artabilme ihtimali düşünüldüğünde ekonomimiz bir o kadar daha yara alacaktır. Cumhurbaşkanımızdan salgın sürecinin başladığı günden bu güne kadar olduğu gibi bu günden sonrada yeni müjdeleri umutla bekliyoruz.”

İLİMİZ PATATES VE SOĞAN HASADI BAŞLIYOR

Tarım ve gıdanın öneminin her geçen gün daha da öne çıktığını vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanımız Bilgiç, “Çukurova’mız ve ilimiz hem bölgesini hem ülkesini besleyen bir potansiyele sahip olup, ihracata da konu olan ürünleriyle ekonomiye katma değer yaratıyor. Şu anda narenciye ürünlerinde ihracatımız iyi bir konumda. Nisan ayının ortasında başlayacak olan patates ve soğan hasat döneminin bereketli olmasını diliyorum. İnşallah bu bereket diğer tarım ürünlerimizi de kapsar ve üreticisini memnun eder. Bu pandemi döneminde tarım ürünlerinin pazarlanmasını iyi planlayarak değerlendirmemiz lazım. Tarımda her zaman ifade ettiğimiz gibi; ülkenin kalkınması için tarım da sürdürülebilirlik çok önemli. Bu sene yağışların istenilen düzeyde olması buğdaya yarayacaktır. Üretenin de para kazanması, memnun olması lazım. Ülkemiz ve Adana’mız için inşallah bereketli bir sezon, bereketli bir yıl olur. Çünkü ülkemizin bu sıkıntılı süreçte gıdaya rahat ulaşması lazım, beslenmesi lazım ki bu sıkıntılı dönemi rahat atlatalım. Yeni hasat sezonumuzda her biri ayrı ayrı bir değer olan, ihracatıyla katma değer yaratan, büyük bir emek ve alın teriyle mücadele eden insanlarımıza bereketi ve kazancı bol günler dilerim. Bir kez daha ifade etmek isterim ki ülkemiz için üretmeden, çalışmadan, alın teri dökmeden ekonomide büyümemizi sağlamamız mümkün değildir” diye konuştu.