Özbekistan Heyeti ile Adana İş Dünyası Bir Araya Geldi

adanatb
Site Admin
Mesajlar: 460
Kayıt: Çrş Eki 27, 2021 2:41 pm

Özbekistan Heyeti ile Adana İş Dünyası Bir Araya Geldi

Mesaj gönderen adanatb »

Resim

Adana Ticaret Borsası (ATB), Adana Ticaret Odası (ATO), Adana Sanayi Odası (ADASO) ile Adana Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) ev sahipliğinde düzenlenen “Özbekistan’da Yatırım, Ticaret ve Turizm Olanakları Toplantısı İkili İş Görüşmesi” Adana Seyhan Oteli’nde gerçekleşti.

BİLGİÇ, “TİCARET BORSALARIMIZ DÜNYAYA ÖRNEK HALE GELDİ”
Özbekistan Cumhuriyeti Harezm Valisi Farhod Ermanov ve Özbekistan Ticaret Heyeti ile Adananın önde gelen iş insanlarının katıldığı “Özbekistan’da Yatırım, Ticaret ve Turizm Olanakları Toplantısı İkili İş Görüşmesi” toplantısının açılış konuşmasında Adananın ticaret, sanayi, turizm ve tarım kenti olduğunu söyleyen Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Anadolu’da sanayileşmenin lokomotifi, bereketli toprakları ile Anadolu’yu doyuran Adana’da sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Adana; 86 milyar liralık ticaret hacmiyle Türkiye’nin 9. Şehri. 2.0 milyar $’ı geçen ihracatımızla Türkiye’nin 11. Şehridir. Adana, tarımsal üretimi, tarımdan nasıl para kazanılacağını ve tarıma dayalı sanayiyi Türkiye’ye öğreten şehirdir. Gıda, tarım ve hayvancılık piyasasını da ülkemizde bizler, yani ticaret borsaları olarak düzenliyoruz. Ürünlerin analizleri de borsalarımızdaki laboratuvarlarda yapılıyor. Ürünlerin fiyatları, alıcı ve satıcının katılımıyla borsalarımızda belirleniyor. Laboratuvarlarımızla, elektronik satış salonlarımızla, lisanslı depolarımızla, modern borsacılığı üyelerimize hizmet sunuyoruz. Bugün ticaret borsalarımız dünyaya örnek hale geldi. 57 İslam ülkesine ve Türk Cumhuriyetlerine Ticaret Borsacılığındaki tecrübelerimizi aktarıyoruz.” dedi.


“ÖZBEKİSTAN’A DAHA FAZLA YATIRIM YAPMAK İSTİYORUZ”
Başkan Bilgiç, “Bizim Özbekistan’la kardeşliğin ötesinde çok güçlü bağlarımız var. Bizim için Özbekistan, Asya coğrafyasının kalbidir. Bugün de bu ortak coğrafyamızın huzuru ve refahı için Türkiye ve Özbekistan’ı iki kilit ülke olarak görüyoruz. Doğal kaynakları ve gelişen sanayisi ile Özbekistan müthiş bir gelecek vadediyor. Bizler de Özbekistan ile kurduğumuz ilişkileri daha ileri taşımak için en ideal dönemdeyiz. Çatı kuruluşumuz TOBB’la birlikte Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası’yla da yakın çalışıyoruz. Özbekistan’la karşılıklı ticareti arttırmak istiyoruz. Geçtiğimiz 10 yılda ticaret hacmimiz 3 kattan fazla arttı. 1,5 milyar doları aştı. Ama bu rakamın potansiyelimizin çok altında olduğunu biliyoruz. Özbekistan’a daha fazla yatırım yapmak istiyoruz. Turizmde, müteahhitlikte de işbirliği fırsatlarımız var. Bu kapsamda da Özbekistan’ın önemli projelerinde daha fazla yer almak istiyoruz. Bu anlamda ziyaretiniz biz Türk iş insanları için çok değerlidir.” diye konuştu.