Çukurova 13. Kitap Fuarı’nın Açılışı Gerçekleştirildi

Fuar
adanatb
Site Admin
Mesajlar: 460
Kayıt: Çrş Eki 27, 2021 2:41 pm

Çukurova 13. Kitap Fuarı’nın Açılışı Gerçekleştirildi

Mesaj gönderen adanatb »

Resim

Çukurova 13. Kitap Fuarı’nın açılışı, Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç ve Genel Sekreterimiz T. Gökhan Öztürk’ün de katılımıyla TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. 12 Ocak 2020 Pazar gününe kadar devam edecek olan fuar, 4-11 Ocak tarihleri arasında 10.00-20.00, 12 Ocak günü ise 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecektir.

4-12 Ocak 2020 tarihleri arasında TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde hizmet verecek olan fuarın açılışına Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra; Adana Milletvekili Abdullah Doğru, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Kültür eski Bakanı Ercan Karakaş, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, birçok yazar, çizer, şair ile çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk’ün konuşmasının ardından bir konuşma gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar; kitap okumanın insanın kendisine olan güvenini arttıracağını, kitap okumanın ve okutmanın önemli olduğunu ifade etti.

Vali Demirtaş ise açılışta yaptığı konuşmada; 2020’nin ilk günlerinde, yeni yılın getirdiği yeni umutlarla ve yeni heyecanlarla bu yılın ilk fuarının kitap fuarı olmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek ‘‘Karanlık zihniyetlerin ve cehaletin, en büyük düşmanı hiç kuşkusuz kitaplardır. Kitap Fuarları ise okuyan, okuduğunu iyi yorumlayan, olayları geniş açıdan gören, bilgisini insanımızın ve insanlığın hizmetine sunan kitlelerin buluştuğu müstesna ortamlardır. Ülkemizin önemli kitap fuarlarından biri olan Çukurova Kitap Fuarı da onlarca yazar ve yayınevini, binlerce okuyucuyla bir araya getiren, bölgemizin en büyük kitap fuarıdır. Bu bağlamda düzenlenecek etkinlikler, söyleşiler ve imza günleriyle Adana kültür dünyasını aydınlatacak fuarın, bu yıl da büyük etki oluşturacağına ve ziyaretçi rekoru kıracağına yürekten inanıyorum.’’ dedi. Dünden bugüne Çukurova’da pek çok şair, yazar ve sanatçının yetişerek Türkiye’nin kültür ve sanat dünyasını aydınlattığını ifade eden Vali Demirtaş; ‘‘Bugün de ziyaretçi olarak bu kapıdan giren çocuklarımız, geleceğin güçlü kalemlerine dönüşecek; sanat ve edebiyat dünyamıza yön vereceklerdir.’’ dedi. Adana’nın kültür ve sanatın Güneydeki başkenti olduğunu sözlerine ekleyen Vali Demirtaş; ‘‘ Artık gelenekselleşen Çukurova Kitap Fuarı, Uluslararası Tiyatro Festivali, Uluslararası Altın Koza Film Festivali, Portakal Çiçeği Karnavalı ve Adana Lezzet Festivali birer Adana markası olarak vitrindeki yerini almıştır. Hedefimiz, tüm bu etkinlikler vasıtasıyla Adana’nın sosyal ve kültürel yaşantısına hizmet etmek, Adana’nın tanınmasını ve bilinmesini artırmaktır.’’ diyerek konuşmasını gelecek dönemde de bu ve benzeri etkinlikleri hayata geçirmeye devam edeceklerini ve her alanda olduğu gibi edebiyat, kültür ve sanat alanlarında da kamu, özel sektör ve STK’larla el ele vererek Adana’yı yılın her günü sanat ve sanatçıyla buluşturacaklarını, Adana’da kültür ve sanat meşalesinin alevini, her daim diri tutacaklarını ifade ederek sürdürdü.

Konuşmaların ardından Vali Mahmut Demirtaş, beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte fuarın açılışını gerçekleştirdi.

Fuarda yer alan kitap stantlarını gezerek yayınevlerinden bilgi alan Vali Demirtaş, fuarda emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür etti.