Oda Borsa ve AOSB’den Ortak 5 Ocak Etkinliği

adanatb
Site Admin
Mesajlar: 460
Kayıt: Çrş Eki 27, 2021 2:41 pm

Oda Borsa ve AOSB’den Ortak 5 Ocak Etkinliği

Mesaj gönderen adanatb »

Resim

5 Ocak Adana’nın Kurtuluşu’nun 100.Yıl Dönümü Kutlama Programı kapsamında, Adana Valiliği öncülüğünde, Adana Ticaret Borsamız, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı iş birliğinde “5 Ocak Ortak Etkinliğini” gerçekleştirildi.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı. Adana Sanayi Odası Sakıp Sabancı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç, Meclis Başkanımız Osman Bağış,Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Meclis Başkanı İsmail Acı, Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütcü, Tarihçi Yazar Cezmi Yurtsever, meclis ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda iş insanı katıldı.

BİLGİÇ, “TARİHE NOT DÜŞÜLEN GÜNLERİN ARİFESİNDEYİZ”
Adana’nın düşman işgalinden kurtarılmadan önce 1913 yılında Pamuk Borsası olarak kurulup, faaliyete geçen ilk borsalardan olduğunu söyleyen Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç, “Tarihe not düşülen günlerin arifesinde kurtuluşun 100. Yılını 100 değişik etkinlikle kutlamak bizlere nasip oldu. ATB’nin kuruluşunun 100. Yılında temeli atılan ve 2018 yılında faaliyete geçen yeni borsa yerleşkemiz Ticaret Borsacılığının zirveye çıktığı bir anlayışı da beraberinde getirmiştir. Bu anlayışla 2023’de 25 milyar olan işlem hacmi hedefimizi geçme arzusundayız.” dedi.

MENEVŞE, “ADANA KAHRAMANLIK DESTANI YAZAN BİR ŞEHİRDİR”
“5 Ocak Ortak Etkinliğini” açılış konuşmalarında Adana kahramanlık destanı yazan bir şehir olduğunu söyleyen Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe; “5 Ocak bizler için büyük bir gün. Kahramanlarımızın yaptığı fedakarlıkları unutamayız. Adana’nın isimsiz kahramanları bundan tam 100 yıl önce büyük bir destan yazdılar. Başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Adana savunmasında şahadete yürüyen şehitlerimiz ile vatan ve bayrak uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi.

SÜTCÜ, “EVLATLARIMIZI MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK RUHUYLA YETİŞTİRMELİYİZ”
Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütcü; “Bugün yatağımızda rahat uyuyor ve güven içinde yaşıyorsak, ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diyerek, yedi düvele meydan okuyan o kahraman ecdadımız sayesindedir. Onların hakkı asla ödenmez. Bu toprakları bize vatan yapan kahramanların torunları olarak bize düşen görev; Milli birlik ve beraberlik ruhundan taviz vermeden, her koşulda ve şartta birbirimize kenetlenmek, kurtuluş savaşı ruhunu hep diri tutmak ve evlatlarımızı da bu bilinçle yetiştirmektir.” diye konuştu.

KIVANÇ, “İLK KIVILCIM ADANAMIZDAN ÇAKILMIŞTIR”
Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; ‘Bende bu vakayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur’ sözü, Anadolu’da yakılan kurtuluş meşalesinin ilk kıvılcımının ilimizden çakıldığını göstermektedir. Kurtuluş mücadelemize baktığımızda millet olarak ne kadar zorlu bir sınav verdiğimizi, bu günlerimizi bizlere armağan eden ecdadımıza ne kadar borçlu olduğumuzu daha iyi anlıyoruz.” dedi.

Ticaret Borsamız, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı iş birliğinde gerçekleştirilen “5 Ocak Ortak Etkinliğini” daha sonra Tarihçi Yazar Cezmi Yurtsever tarafından geçmişten günümüze 5 Ocak’ın tarihi anlatıldı.