Tüm dünya ve Türkiye’yi sarsan Yeni Coronavirüs (COVİD-19) nedeniyle gıda, temizlik ve korunma ürünlerini fahiş fiyatla

Adana Ticaret Borsası'nın Meclis Haberlerini içerir
adanatb
Site Admin
Mesajlar: 460
Kayıt: Çrş Eki 27, 2021 2:41 pm

Tüm dünya ve Türkiye’yi sarsan Yeni Coronavirüs (COVİD-19) nedeniyle gıda, temizlik ve korunma ürünlerini fahiş fiyatla

Mesaj gönderen adanatb »

Resim

23. Olağan Meclis Toplantımız, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Meclis Üyelerimiz ve Genel Sekreterimizin katılımıyla gerçekleşti. Meclis Toplantımızda konuşan Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç, “Adana’da ürün yelpazemizi biraz daha yayarak ürün çeşidini zenginleştirip daha çok ihracat yapacak ürünlere yönelerek katma değeri arttırmalıyız” dedi.

BAĞIŞ, “TÜRKİYE BİRÇOK ÜRÜNDE KENDİ KENDİNE YETEN ÜLKEDİR”
23. Olağan Meclis Toplantımızı açan Meclis Başkanımız Osman Bağış, “Türkiye birçok üründe kendi kendine yeten bir ülkedir. Sulanabilir tarım arazilerini arttırdıkça üretim artar, üretim arttıkça çiftçilerimizin kazancı artar. Para kazanan çiftçi, ülkesi için daha fazla çalışır. 250 milyar liraya yaklaşan tarımsal gayri safi hasılamızla 193 ülkeye tarımsal ürün ihraç ederek 5,3 milyar dolar dış ticaret fazlası olan bir ülke konumundayız. Koronavirüs dünya gıda fiyatlarını olumsuz etkileyebilir. Tüm yaşananlar tarımın ve üretimin ne kadar önemli bir sektör olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bunun da tedbirlerini almak lazım. Tarım, her ülke için stratejik sektördür. Ancak bu potansiyeli çok daha arttırmak zorundayız” dedi.

BİLGİÇ, “ÜRÜN YELPAZEMİZİ YAYMALIYIZ”
2020 yılının depremlerle, çığ felaketiyle, İdlib’de verilen şehitlerle yüreklerin dağlandığı bir şekilde başladığını belirterek konuşmasına başlayan Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç, “Cenabı Allah’tan ülkemizi, milletimizi bu tür felaketlerden korumasını istiyor, tüm kayıplarımıza rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bildiğiniz gibi Adana’da mısır, pamuk ekimi başladı. Tohum toprakla buluşuyor. 2020 yılının ekonomimizi yükseltecek düzeyde bereketli olmasını diliyorum. Narenciye üreticilerimizin bu yıl yüzü güldü. Türkiye’nin narenciye ihracatının yüzde 35’inden fazlasını Adana’mız karşılıyor. Ürün yelpazemizi biraz daha yayarak ürün çeşidini zenginleştirerek daha çok ihracata dönük ürünlere yönelmemiz lazım. Bu yönelim ülkemize yeni pazarlar kazandıracaktır” dedi.

“TÜRİB’E ÜYE OLUN”
Üreticilerin bin bir emekle ürettiği ürünlerini Lisanslı Depolarda muhafaza etmelerinin kendi menfaatleri olacağını bir kez daha ifade eden Başkan Bilgiç, “Ürününü Lisanslı Depolara koyanlar emeğinin karşılığını layıkıyla aldı. 2019 yılında faaliyete giren Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın da şu anki seyri güzel. 2021 yılında vadeli işlem piyasasına girmesiyle dünya borsalarıyla yarışarak, boy ölçüşecek durumda olacağız. Halen üye olmayanlar var ise buradan çağrımı yenileyerek TÜRİB’e üye olmaya çağırıyorum. Hububatta olduğu gibi pamukta da Lisanslı Depoculuğu hayata geçirme gayretimiz sürüyor. İmkanlar çerçevesinde bu projemize kaynak sağlayabilirsek Adana ve bölge için büyük avantaj sağlayacaktır. Olmazsa olmaz projelerimizden birisi budur. Bu vesileyle tüm İslam Âleminin Regaip Kandilini kutluyor, hayırlar getirmesini temenni ediyorum” diye konuştu.