0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER

10.05.2017 - TÜYAP ADANA GURME 2017 ÇUKUROVA GIDA ve YÖRESEL LEZZETLER FUARI AÇILDI

Anadolu mutfağının zenginliklerini paylaşma, kültür mirası yemeklere sahip çıkma hedefiyle yola çıkan TÜYAP Adana Fuarcılık, Gurme 2017 Çukurova Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarını açtı. Fuarın açılışını 30 metrelik Adana Kebabı keserek yapan şehrin mimarları, fuarın bölgenin yemek turizmine yapacağı katkıya dikkat çekti. Adana denilince akla ilk gelen lezzetlerden biri olan kebap, katılımcılara ikram edildi.

Gurme 2017 Çukurova Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı, TÜYAP Adana Fuar ve Kongre Merkezinde görkemli bir tören ile açıldı. Açılışa; Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe, Adana Emniyet Müdürü Osman Ak, Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve çok sayıda kurum ve kuruluşun temsilcisi ve vatandaşlar katıldı. Resmi açılışın ardından Fuar Merkezinin bahçesine kurulan 30 metrelik dev mangalın başında buluşan şehrin mimarları, pişen kebabı keserek fuarın 2. açılışını gerçekleşti. Şehrin önde gelen temsilcileri tarafından kesilen kebap, Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçilere ikram edildi.

BİLGİÇ, “DÜNYANIN FARKLI ÜLKELERİNİ BESLEMEKTEYİZ
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Ülkemizin en verimli ve bereketli topraklarında yetişen gıda ürünlerimiz hem bölgemizi hem ülkemizi hem de yaptığımız ihracatla dünyanın farklı ülkelerini beslemekteyiz. Bu bizim en büyük mutluluğumuzdur. Kültür mirasımız olan yöresel lezzetlerin ünü o şehirlerin önüne geçiyor. Adana Kebabımızı sadece ülkemizde değil, yurtdışında da sevdirmişiz. Bu örnekleri çoğaltmamız lazım.” dedi. 

VALİ DEMİRTAŞ, “FUARLAR ÖNEMLİ”
Adana Vali Mahmut Demirtaş, fuarın önemine değinerek, “Gıda sektörü bütün dünyada artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak üzere büyüyen ve gelişen bir sektördür. Tarım ve tarıma dayalı sanayinin en önemli duraklarından biri Çukurova’dır.  Fuarın bereketli topraklar üzerinde yapılması Fuara Adana’nın ev sahipliği yapması fevkalade önemlidir. Bundan sonrada Çukurova da gıda sektörü önümüzdeki yıllarda geçmiş yıllardan çok daha stratejik bir yol üstlenecektir. Fuarın Adana’ya ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor emeği geçenlere teşekkür ediyorum “ diye konuştu.

SÖZLÜ, “EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN BAHTİYARIM”
Ardından konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise, Adana 'Gurme 2017 ve 10'uncu Çukurova Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı'na ev sahipliği yapmaktan ötürü bahtiyar olduğunu belirtti. Sözlü, gıda ihracatının artırılması gerektiğini dile getirerek, “Önümüzdeki dönem gıdanın hem nitelik olarak, hem nicelik olarak kıymet arz  edeceği ve dolayısıyla nitelikli tarımında bundan etkileneceği gelecek dönemin en önemli  kazanç kaynaklarından biri olacağı kesin. Ülkemiz bulunduğu bu bereketli  coğrafyada çok daha verimli bütün dünyada kabul gören bir mutfağa sahip olmasına rağmen oldukça da yüksek oranda  gıda ithalatı yapıyor. Bu ne demek bir anlamda ihracatta yapmamız lazım demek. Bu nedenle bu fuarlarda sergilenen sunula bilen ürünlerin sayısını arttırmalıyız. Niteliğini arttırmalıyız .” dedi.

Alagöz: “Fuar Gurme turizmine katkı yapacak”
Fuarın bölgenin yemek turizmine katkı yapmasını hedeflediklerini dile getiren TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, “ Çukurova bölgemiz verimli topraklarının yanı sıra yemek turizmi ile de adından sıkça söz ettiriyor. Adanamız kebabı, şalgamı ve içli köftesi ile Türkiye’nin olduğu kadar dünyanın da dikkatini çekiyor. Anadolu mutfağımızın lezzetlerinin bir araya geldiği fuarımızda 5 gün boyunca yöresel lezzet resitali olacak. Doğrudan tüketiciye ulaşmayı amaçladığımız fuarımız Çukurova Bölgemizdeki yemek turizmini canlandırmak için önemli bir adım olacak” diye konuştu.

 


 
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM