0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER
04.02.2016 TOBB AKREDİTASYON SERTİFİKA TÖRENİ

11. Dönem Akreditasyon, 3. ve 8. Dönem Oda ve Borsalara ait Belge Yenileme Sertifika Töreni'nde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, sertifika alan oda ve borsaların sayısının 224'e yükseldiğini ve bununla iftihar ettiklerini söyledi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu dünya genelinde ekonomik sıkıntıların devam ettiğine işaret ederek, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hisarcıklıoğlu "Küresel piyasalar bir türlü eski canlılığına kavuşamıyor. Emtia fiyatlarındaki gerileme, pek çok gelişmekte olan ülke ekonomilerini olumsuz etkiliyor. Petrol ve doğalgaz fiyatlarının gerilemesi, bir yanıyla lehimize. Zira ithalat faturamızı düşürüyor. Ama ihracatımızın üçte birini, müteahhitlik işlerimizin yüzde 85’ini, gelen turistlerin yarısını, petrol ve doğalgaz ihracatçısı ülkelerden yapmaktayız" diye konuştu.

11. Dönem Akreditasyon, 3. ve 8. Dönem Oda ve Borsalara ait Belge Yenileme Sertifika Töreni TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi.

Borsamızı temsilen törene TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Borsamız Meclis Başkan Yardımcısı Faruk Canatar, Borsamız Genel Sekreteri T.Gökhan Öztürk ve Borsamız Ar-ge Proje ve Kalite Birimi Sorumlusu Dr. Kenan Boyacı katıldılar. Katılım sağlanan sertifika töreninde 8. Dönem Akredite Borsa olarak belgemiz yenilenmiştir.


Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, enerji giderleri azalırken, döviz kazandıran işlerde sıkıntılar yaşadıklarını kaydederken şöyle konuştu:

"Tüm bu iktisadi sorunları aşmak için, Türkiye'nin teknolojik yenilenmeye ihtiyacı var. Yeni bir büyüme hikayesine ihtiyacı var. Yeni bir sanayi politikasına ihtiyacı var. İşte bu noktada, hükümetimizin de bu durumun farkında olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda attığı adımları, 25 Öncelikli Dönüşüm Programını ve 2016 Eylem Planını son derece önemsiyor ve camiamız adına olumlu buluyoruz. İnşallah, kamu ve özel sektör el birliği içinde çalışarak, yeniden yüksek büyüme temposunu ülkemize kazandıracağına inanıyorum."

Türkiye'nin çevresindeki coğrafyada kargaşa ortamı yaşandığını, bunu da üzülerek takip ettiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, bölgenin zor bir dönemden geçtiğini, özellikle Suriye ve Irak'taki gelişmelerin bölgedeki tüm dengeleri değiştirdiğini söyledi.

Yaşanan terör olaylarının etkilerinin özellikle bölgedeki iş camiası tarafından çok derinden hissedildiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, bunun sadece bir ekonomik sorun olmadığını belirtti.Bakan Tüfenkci'nin göreve geldikten sonra Doğu ve Güneydoğu Doğu Anadolu'daki oda ve borsa başkanları ile bir araya geldiğini ve onlara moral verdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:
"Evvelsi gün de Sayın Başbakanımız liderliğinde bölgeden gelen oda ve borsa başkanlarımızla birlikte, uzun ve kapsamlı bir istişare toplantısı gerçekleştirdik. Meselenin çözümü noktasında Sayın Başbakanımızın samimi yaklaşımını, duyarlılığını ve meselenin suhulet yoluyla çözümündeki kararlılığını görmekten büyük memnuniyet duyduk." Hükümetin meseleye büyük bir hassasiyetle yaklaşmasının, özellikle toplumsal yaşamı etkileyen acil problemlerin çözümü noktasında yaptığı hazırlıkların kendilerine umut verdiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, bölgedeki "kamu düzeni" yeniden tesis edildikten sonra, konuşarak tüm sorunların çözülebileceğine işaret etti.

 

- "Gurur duyuyorum"

Hisarcıklıoğlu, sertifika alan oda ve borsaların sayısının 224'e yükseldiğini ve bununla iftihar ettiğini dile getirerek, "Bugün 5 yıldızlı olan oda ve borsalarımız, hizmet kalitesi anlamında, Londra'daki, Paris'teki, Berlin'deki oda ve borsalar seviyesine ulaşmış durumda. Onlar üyelerine hangi standartta hizmet veriyorsa, bu oda ve borsalarımız da minimum aynı seviyede hizmet veriyorlar. TOBB ailesi içindeki 365 oda ve borsanın 224'ü dünya standartları üstünde hizmet verdiklerinin en somut belgesi bu" şeklinde konuştu.


 

  
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM