0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER

12.12.2016 - KOBİLERE NEFES KREDİSİ


KOBİ’lere yıllık yüzde 10’un altında faizle kredi kullandırılmasını amaçlayan “Nefes Kredisi”, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB, Ziraat Bankası, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu (KGF) ortaklığında uygulamaya girdi.  KOBİ’lere 5 milyar liraya kadar kredi desteği imkanı getiren uygulama kapsamında, kredilendirme işlemlerine 12 Aralık 2016 tarihinde başlanacak. 

TOBB’dan konuyla ilgili yapılan duyuruda, içinde bulunulan ekonomik süreçte KOBİ’lerin en büyük sorunlarından birisinin, finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar ve enflasyonun çok üzerindeki kredi faizleri olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, “Ülke ekonomisinde önemli yer tutan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere TOBB NEFES KREDİSİ adı altında TC Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş. ile birliğimiz arasında protokol imzalanmıştır. Projeye oda ve borsalarımız da katkı sunabilecektir” denildi.

Oda ve Borsa üyelerinin, TC Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş.’nin ilde veya ilçede bulunan şubelerin tamamından başvuruda bulunarak kredi kullanabileceği vurgulanan TOBB’un duyurusunda, “TOBB Nefes Kredisi” ve sistemin uygulaması ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

“TOBB tarafından oda/borsa üyelerine kullandırılmak üzere mevduat kaynağı tahsis edilmiş olup, oda/borsalarca kaynak ayrılarak yükseltilmesi ve bu itibarla daha fazla üyenin krediye ulaşmasını sağlamak mümkündür. Bunun için yapılması gereken öncelikle oda/borsalarca yönetim kurulu kararı alınarak yukarıda anılan bankalara bir yıl vadeli yatırılacak mevduat tutarının belirlenmesi ve belirlenen bu tutarın 09.12.2016 tarihine kadar TOBB’a yazılı olarak taahhüt edilmesi gerekmektedir.

Oda/borsa yönetim kurulunca taahhüt edilen rakamın yukarıda anılan iki bankanın belirlenen şubelerine eşit olarak, Nefes Kredisi projesi için oda/borsa adına açılacak mevduat hesaplarına 12.12.2016 tarihinde yatırılması ve yatırılan tutarlarınnefeskredisi@tobb.org.tr e-posta adresine veya 0-312-2182144 numaralı faksa bildirilmesi esastır.

Yatırılan mevduatın bildirilmesini takip eden 24 saat içinde oda/borsa üyelerine kullandırılmak üzere yatırılan mevduatın 10 katı kredi limiti, TOBB kaynağından tahsis edilen kredi limitine ilave edilecek.

İlde/ilçede bu bankalardan herhangi birinin şubesi bulunmaması durumunda belirlenen tutarın tamamının diğer banka şubesine yatırılması gerekmektedir.

Herhangi bir sebeple 12.12.2016 tarihinde mevduat hesaplarına belirlenen kaynağın yatırılmaması durumunda, kaynağın yatırılacağı tarihin nefeskredisi@tobb.org.tr e-posta adresine veya 0-312-2182144 numaralı faksa bildirilmesi gerekmektedir.

Oda/borsa tarafından kendi adına banka şubelerinde açılacak hesap 1 yıl vadeli olup, aylık faiz tahakkuku gerçekleşecektir. 1 yıllık vade bitmeden mevduatınızın kullanılması mümkün olmayacaktır. Mevduatınıza alacağınız faiz yıllık % 7,50’dir.

Üyelerin kullanacağı kredinin vadesi 12 ay olup, Aylık Eşit Taksitli olarak kullandırılacak.  Vadenin uzatılması veya kısaltılması mümkün değildir.

Kredi anapara dönüşleri tekrar kredi olarak kullandırılmayacak.

Kredinin brüt faiz oranı aylık %0,825, yıllık % 9,90’dır.

Kredi azami limiti (grup iştirakleri dahil) 50 bin TL, 100 bin Tl, 150 bin TL olabilecek. Üyeler için geçerli olacak kredi üst limiti için bu 3 tutardan hangisinin tercih eedileceğinin 08.12.2016 tarihi mesai bitimine kadar nefeskredisi@tobb.org.tr e-posta adresine veya 0-312-2182144 numaralı faksa bildirilmesi gerekmektedir.

Kredilendirmelerde tüm risk ve teminatlandırma protokol imzalanan bankalara ve Hazine Müsteşarlığı’nın sağladığı destekle Kredi Garanti Fonu A.Ş.’ne ait olacak.

Oda ve borsalarımızca banka şubelerine bir yıl vadeli yatırılan paralar teminat kapsamında olmayacak.

Kredi değerlendirme sürecinde TOBB ve oda/borsalar kredi talep eden firmalar üzerinde herhangi bir kredi onayına iştirak etmeyecek, referans vermeyecek.

Protokol imzalanan bankalar tarafından masraf olarak talep edilecek 250 TL ve Hazine Müsteşarlığı’nın talep edeceği kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerden herhangi bir masraf komisyon talep edilmeyecek.

KOBİ’ler TOBB Nefes Kredisi’ne başvurabilmek için öncelikle oda ve borsalardan açıklama olarak “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir.” İbareli faaliyet belgesi alacak. (Bu belge olmadan banka talep kabul etmeyecektir.) Daha sonra üyeler il/ilçelerindeki yukarıda anılan iki bankanın herhangi bir şubesine giderek bankanın talep edeceği kredi evrakları ile müracaat edecek.

Kampanya kapsamında kredilendirme işlemlerine 12.12.2016 tarihinde başlanacak olup, bu tarihe kadar yukarıda belirtilen işlemlerin eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir.”

 

 

 

 

 

  
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM