0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER
10.11.2015  ATB'DEN İFTİRALARA SERT YANIT

ATB’den İftiralara Sert Yanıt

Adana Ticaret Borsası meclisini olağanüstü toplayan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Adana’da faaliyet gösteren bir yerel gazetenizin asılsız iddialarına sert yanıt vererek herkes yaptığının hesabını hukuk önünde verecektir dedi.

İFTİRALARIN HESABI HUKUK İÇERİSİNDE SORULACAKTIR
Adana Ticaret Borsası 32. Meclis toplantısını Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 77. Yılı münasebetiyle rahmetle anarak açan Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak, “1 Kasım seçimlerini geride bıraktık. Milletimiz içimizi kemirmek isteyen iç ve dış mihraklara gereken cevabı vermiştir. Türkiye hiç bir zaman ne Mısır, ne de Suriye olmayacak, bizleri birbirimize düşürmeye güçleri yetmeyecektir. Milletimiz aynı zmanda ekonomideki durgunluğa, kötü gidişata ‘dur’ istikrara ‘evet’ dedi. Son bir haftadır bir şahıs yalan ve yanlışlarla borsamıza çamur atmaktadır. Açık yüreklilikle söyleyebilirim ki önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanımız Muammer Çalışkan ve şimdiki Başkanımız Şahin Bilgiç yaptıkları hizmetlerde hiç bir zaman borsamıza düşürmemişlerdir. Buna inancımız tamdır. Yapılan tüm satın almalarda gerek yönetim kurulumuz gerekse meclisimiz tarafından oy birliği kararlarıyla alınmıştır. Başkanlarımız borsa menfaatlerini kendi menfaatlerinden üstün tutmuşlardır. Bizlerin alnı açıktır. Yanlışımız varsa hesap vermeğe hazırız. Allah’tan başka hiç bir kula veremeyeceğimiz hesabımız yoktur. Borsamıza yapılan asılsız iftiraların hesabı hukuk içerisinde sorulacaktır” dedi.

HERKES YAPTIĞININ HESABINI HUKUK ÖNÜNDE VERECEKTİR
ATB Meclis üyelerinin tamamının Adana’nın tanınmış işadamlarından oluştuğunu ifade eden TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, atılan iftiraları tek tek yanıtladı.
Bilgiç, “Meclis ve yönetim kurulu üyelerimin arasında gözaltına alınıp, bırakılan hiçbir arkadaşımız yoktur. Böyle saçma iddialarda asılsızdır. Hukuk devletinde yaşıyoruz. Kanunsuz işlere asla müsade edemeyiz. İçimizde de barındırmayız. Ben herşeyi yazarım, ben her istediğimi yaparım diyen anlayışları kesinlikle redediyoruz. Hiçkimsenin de böyle bir hakkı yoktur. Hukuk önünde herkes yaptığının hesabını verecektir. Yüzyıllık tarihi bir çınarı iftiralarla, yalanlarla karalamaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Ve kendi üzerine düşeni en güzel şekilde yapmaktadır. Borsa Kampüsümüz kaba inşaatı süresi içerisinde bitirilmiştir. Depolama tesisleri hızla devam etmektedir. Bu tesis bittiğinde Türkiye’nin en modern borsası olacağı gibi Türkiye’nin ekonomisine de çok ciddi katkılar sağlayacaktır. 72 dönüm kampüs arazimiz emlakçı vasıtasıyla alınmıştır. Aldığımız şirket İstanbul firmasıdır. Ortağı kimdir ben bilmem. Ben o günkü şartlarda dönümü 50.000 liradan meclismizin kararıyla 3 milyon 600 bin TL’ye alınmıştır. ‘Tigem arazisinden vazgeçildi dostlarının akrabalarının yeri alındı’ gibi ahlaki olmayan iddialarda var. Tigem arazisinden vazgeçme sebebimiz; 2 defa Tarım Bakanı’yla en az 3 defa o işe bakan genel müdürle görüşmelerimiz oldu. Tigem’in dönümüne 88 bin lira bedel biçmesininden bir yıl sonra dönümünü 50 bin liraya şimdiki yeri aldık. Borsamız ciddi bir kazanç sağladı. 3 milyon 600 bin liraya aldığımız arsamız şimdi 18 milyon lira gibi değere çıkardık. Komşularımız dönümünü 250 bin liraya satmıyor. Tigem’in arazisi o zaman 18 milyon lira tutuyordu. Bizim o kadar paramız zaten yoktu. Biz kılı kırka yararak, şeffaf hassasiyet içerisinde olarak mücadele ederek çalışıyoruz. Ben meclisteki arkadaşlarıma bu işte emeği olan herkese teşekkür ediyorum. İnanın kendi işimde bu kadar hassas değilim. Burada 1500 üyemizin hakkı var. Kul hakkı var. Yalan iddialarda Barış Terkeşli diye bir şahsın ismi geçiyor, inanın öyle birini ben tanımıyorum bile. Adana Ticaret Borsası Adana’nın gözbebeklerinden. Herkes bu hakkı teslim ediyor. Bu birilerinin hoşuna gitmeyebilir. Birilerinin saltanatlarını sallayabiliriz”

ÇALIŞAN SAYISI İKİ KATINA ARTTIRILDI İDDİASI DA YALAN
ATB Çalışanlarının tamamı riyakat esasına göre işe alındığını hatırlatan Bilgiç, Çalışanlarımızın büyük çoğunluğu lisan bilen üniversite mezunu arkadaşlarımızdır. Çalışan sayımız artmadığı gibi 28’den 26’ya düşürülmüştür. Aktif olan 9 birim bugün 14 birim olarak çalışmaktadır.
Göreve geldiğimiz 6 yıllık süre içerisinde çalışmayan laboratuvarların tamamı çalışır hale getirildi”

BORSAYA HACİZ GELDİ İDDİASI DA YALAN
Borsaya haciz geldi iddiası da yalanlayan Başkan Şahin Bilgiç, “Bizim sembolik olarak ortağı bulunduğumuz Altın Koza A.Ş. ile ilgili üçüncü şahıslarla alakalı gelen bir yazıyı ‘Borsaya haciz geldi’ diyerek borsamızın karalanması doğru değildir, ahlaki değildir. Hacizle ilgili mevzu bizimle alakalı değildir. Altın Koza A.Ş.’nin kendi içerisinde olan bir durumdur”

HİÇBİR CEMAATİN KAPISINDAN GİRMEDİM
Bilgiç, “Hem şahsımın hem de meclis üyesi arkadaşlarımın hiçbir cemaatle alakası yoktur. Vaktim olsa, olsa olsam cami cemaati olurum. Ondan da mutlu olurum. Ama iş yoğunluğumdan onada vakit bulamıyorum. Ben dava adamıyım. Bir şeye inanıyorsam işin içerisinde ölümde olsa o işe girerim. Ama hiçbir cemaatin kapısından içeri girmedim. Atılan iftiraların hiçbirini kabul etmiyorum” diye konuştu.


 

  
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM