0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER

25.05.2017 - KARATAŞ'TA KARPUZ FESTİVALİ HEYECANI

Dünyada karpuz üretiminde Çin’den sonra ikinci sırada olan Türkiye’nin yüzde 20’sinin karpuz ihtiyacını karşılayan Adana'nın Karataş İlçe Belediyesi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü iş birliğiyle ve Borsamızın da katkılarıyla, 'Karpuz Festivali' düzenlendi.

Karataş İlçesi'nde Cumali Ünal Meydanı'nda bu yıl ilki düzenlenen festivale Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Ak Parti Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, CHP Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Karataş İlçe Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal; TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç ve Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, oda başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “81 ilde ve Türkiye’nin bütün ilçelerinde Adana Karpuzu yeniyor. Bu mevsimde nereye giderseniz gidin Adana karpuzu Türkiye’nin her yanına dağılmış vaziyettedir. Bu tür organizasyonlarla Adana karpuzunu daha iyi tanıtmalıyız. Ramazan ayında bu sıcakta insanlar sahurda karpuz yiyeceği orucunu karpuzla açacağı bu yiyeceğin kıymetini her tarafa yaymamız lazım ki üretici istediği gibi fayda sağlasın. Adana’da birincisini yaptığımız karpuz festivalini bu açıdan önemsiyorum. Oldukça emek sarf eden üreticilerimizin emekleri tarlada kalmaması lazım. Bu festival, Adana ekonomisine gerekli faydayı sağlayacak ve üreticilerimiz sürdürülebilir tarıma kavuşacaktır.” dedi.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, ise düzenlenen festivalle Adana karpuzunu marka haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Demirtaş, "Bundan sonra bu güzel ürünümüzü festivalle marka haline getirip Türkiye ve dünyaya tanıtmak istiyoruz. Adana karpuzu marka olabilecek bir ürün. Her tarafta aranan bir ürün" dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise Adana'nın Türkiye'nin en güzel karpuzunu yetiştirdiğini söyledi. Sözlü şöyle devam etti:
"Karpuzun kendi değerini görmesi açısından Adana karpuzu ne kadar fazla üretilirse üretilsin ihtiyaç fazlası değildir. Ancak piyasada bazen arz talep birbirini karşılamıyor. İftar sofralarında kesinlikle karpuzun yerini alması lazım. Karpuz sofrada yerini aldığı zaman şekerli ve gazlı içeceklerden çok daha sağlıklı olacaktır. Adana karpuzu Türkiye'nin ilk yetiştirilen karpuzudur. Adana karpuzunu gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz."
Yapılan konuşmaların ardından festival kapsamında, çocuklar için 'hızlı karpuz yeme' yarışması düzenledi. Ellerini kullanmadan karpuz dilimlerini bitirmeye çalışan çocukların çabası renkli görüntüler oluşturdu.
Adana Karpuz Festivali, ünlü şarkıcı Kıraç’ın konseriyle devam etti.

 

 

 
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM