0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER
01.04.2016 TÜRKİYE'NİN GİRİŞİMCİ KADIN GÜCÜ ADANA'DA BULUŞTU


Adana Ticaret Borsası Koordinatörlüğünde Adana Sanayi Odası ve Adana Ticaret Odası destekleriyle faaliyet gösteren TOBB Adana İl Kadın Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenen “Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Adana Buluşması” Adana Sheraton Otelde gerçekleşti.

DAL, “MART AYI BEREKETLİ OLDU””
Kadın STK Başkan ve üyeleri, öğrenciler ile davetlilerin yoğun katılım gösterdiği etkinlikte projelerine her zaman destek olan ATB, ADASO, ATO ve Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederek açılış konuşmasını yapan TOBB Adana İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Rana Dal, “Mart ayı bizler için bereketli bir ay oldu. Geçtiğimiz gün İstanbul’da oldukça kıymetli fikirler ve projelerin sunulduğu ‘Sanayici Kadınlar Üretken Yarınlar’ sloganıyla 1. Sanayici Kadınlar Çalıştayı yapıldı. ‘Kız kardeşim olur musun?’ projemizi Adana Ticaret Odasında başlatıyoruz. Bize her zaman destek veren oda, borsalarla güç’lü olduğumuzu her platformda söylüyorum. Bu güç bizlerde lokomotif etkisi yaptığından ülkemize, bölgemize, şehrimize daha faydalı olabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu gün burada girişimcilik konusunda birçok yaşama dokunacağız. Bu anlamda tecrübelerini bizlerle paylaşacak olan konuklarımıza çok teşekkür ediyoruz.”

ŞAHBAZ, “KADINLARIN ERKEKLERDEN DAHA BAŞARILI OLACAĞINA İNANIYORUM”
Girişimcilik toplantılarının Adana’ya, Türkiye’ye ve Türk ekonomisine katkı sağlayacağına inancının tam olduğunu söyleyen Adana Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Şahbaz, “Türkiye girişimcilik potansiyeli yüksek olan bir ülkedir. Ülke nüfusunun yarısı kadın yarısı erkek olmasına rağmen kadınların işe vakıf oranı %30’dur. Ama bunun işhayatındaki oranı%10 civarındadır. Rekabetçi koşullar içerisinde güçlü ve lider olmak için kadınların iş gücünü ve katılımlarının artması şarttır. Burada ki kadın çokluğunu görünce bu oranın %30-40’larını geçeceğine, erkeklerden de daha başarılı olacaklarına kanaatim tamdır.” Dedi.

BİLGİÇ, “GİRİŞİMCİLİĞİN TEMELİNDE CESARET VARDIR”
Girişimcilik kültürünün kadınlar arasında gelişmesine öncülük etmenin kadın girişimcilik kurulunun en önemli faaliyetleri arasında olduğunu belirten TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Bu tarz toplantıları organize etmek kolay değildir. Bunu başaran kurul başkanı Rana Dal ve arkadaşlarını kutluyorum. Kadın titizliği ve hassasiyeti; iş dinyasında kadın girişimcilerimizin büyük başarılara sahip olmalarında en büyük etkendir. Kaybetmekten korkmamak lazımdır. Girişimciliğin temelinde cesaret vardır. Bu cesareti de ben sizlerde görüyorum. Toplumun her alanında olabilmek, kadını hak ettiği konuma taşımak, sizlerin başarı hikayelerinizi çoğaltmakla mümkündür. Başarı öyküleri her alanda bizlere rehber olmaktadır. Ekonomiyi büyltecekse bu kadınlarla beraber yapılacaktır. Bunun için iş hayatında daha fazla kadın girişimcinin bulunması gerekiyor. Aydın Türk kadınının bunu başaracağına inanıyorum.” Diye konuştu.
Moderatörlüğünü Merih Keskin’in yaptığı, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras, TOBB KGK Üst Kurul Üyesi Zeynep Erkut Armağan, TOBB KGK Başkan Yardımcısı Nurten Ceceli Alkan ve RM Hazır Yemek San. Tic. AŞ. Yön. Kur. Başkanı Nesrin Ülker’in konuşmacı olarak katıldığı “Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü” Başarı Hikayeleri konulu oturuma geçildi. CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa’nın söyleşisi ile devam eden buluşma Aygün Kabadayı’nın “Kendine Lider Ol” konu başlıklı söyleşisi ile sürdü. Katılımcılara ve buluşmaya destek veren kurumlara teşekkür plaketlerinin verilmesiyle toplantı sona erdi.

 

  
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM