0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER

07.08.2016 - Şahin BİLGİÇ: "Demokrasi ve Şehitler Mitingi Birlikteliğimizin Simgesi Oldu"


Adana Ticaret Borsası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Adana OSB, Adana ESOB, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, Çukurova GİAD, ADSİAD, AYAMDER, AGİAD, ASKON, MÜSİAD, AKAMDER, TÜMSİAD, Türk Kızılayı, Adana Sivil Toplum Platformu, Çocuk Kanser Derneği, Adana Gençlik Mrk. Koord., İŞKAD, TOBB Kadın Girişimciler ve TOBB Genç Girişimciler tarafından oluşturulan ‘Adana Milli İradeye Saygı Platformu’ Başkanı Şahin Bilgiç, Uğur Mumcu Meydanı’nda düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada Türkiye’nin 81 ilinde gerçekleştirilen ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ Türk halkının birliktelik simgesi olmuştur dedi.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Milli İradeye Saygı Platformu Başkanı Şahin Bilgiç, Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve ilçe belediye başkanları, ilçe kaymakamları, siyasi parti, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, oda ve meslek kuruluşları, sendikalar ve toplumun tüm kesimlerinden on binlerce vatandaşın katıldığı  ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nin açılış konuşmasında şunları söyledi;
 “Bu hain darbe girişimi, milli mücadeleden bu yana, bu ülkenin karşılaştığı en büyük tehlike, en büyük saldırıdır. Bakın eğer bu hain darbe başarılı olsaydı planları neydi:
•Türkiye’de iç savaş başlatacaklardı. Türkiye’yi ikinci bir Suriye haline getireceklerdi.
•Yabancı ülkelerin müdahalesine zemin hazırlayacaklardı.
•Hangi ırktan, hangi mezhepten, hangi siyasi görüşten olduğumuz fark etmez, hepimizin özgürlüğünü elimizden alacaklardı.
•Türkiye’nin bütün ekonomik gücünü yok edecekler, dışa bağımlı, yardıma muhtaç bir ülke haline getireceklerdi.
•Yani Türkiye Cumhuriyeti’ni, vatanımızı, toprağımızı yabancı ülkelerin mandası yapacaklardı.
İşte hain plan buydu. Planları tutsaydı sadece Türkiye’yi değil, bütün bu coğrafyayı, İslam dünyasını ele geçireceklerini düşündüler. İşte karşılaştığımız tehdit bu. Ama Allahıma hamd ediyorum yardımı ile bize yetişti. Tıpkı milli mücadelede olduğu gibi aziz milletimiz tek yürek oldu. Başta Cumhurbaşkanımız dik duruşunu hiç bozmadı. Darbeye karşı durdu ve başkomutanlığını yaptı. Başbakanımız, bakanlarımız ve siyasi parti liderlerimiz darbeye karşı dimdik durdu. Meclisimiz, uçakların bombaları altında bir adım geri atmadı. Milletvekillerimiz “öleceksek burada öleceğiz” dedi ve milletin meclisini terk etmedi. Medya kuruluşlarımız darbeye karşı tek ses oldu. Sivil toplum örgütleri tek yürek haline geldi. Kahraman polisimiz ve vatan aşkı ile dolu olan, darbecilere karşı çıkan kahraman askerlerimiz bir adım geri atmadı. Allah hepsinden razı olsun.”

EN BÜYÜK ÖVGÜ TÜRK MİLLETİNİN
Ama burada en çok övgüyü hak eden bu milletin kendisi oldu. Ne diyordu milli mücadelede Atatürk: “Milletin istikbalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır.” işte bu millet aynı ruha sahip olduğunu bir kez daha gösterdi. Her görüşten vatandaşımız meydanlara çıktı, uçaklara, tanklara, silahlara göğsünü siper etti. Bu millet darbecilerin silahının önüne geçti, tankın önüne yattı ve bu HAYASIZCA akını durdurdu. Bu hain planı bozdu. Bize demokrasi dersi vermeye çalışan ülkeler, bu milletin yaptığının onda birini yapamaz. Demokrasiye nasıl sahip çıkılır dosta düşmana gösterdik. İşte bazılarının hala çamur atmalarının, “Türkiye ile ilgili endişelerimiz var” demelerinin sebebi bu. Hem anlamıyorlar hem de hazmedemiyorlar. Buradan, hala bu işi anlayamayanlara sesleniyorum. Bu milletin tarihini okusunlar belki o zaman biraz anlarlar. Değerli hemşehrilerim, bu mücadeleyi kazanırken ağır bedeller ödedik. Vatanı, milleti ve demokrasiyi savunurken şehit düşen kardeşlerimize Allah rahmet eylesin. Şehadetlerini kabul etsin. Gazilerimize de acil şifalar ihsan eylesin. Burada bize düşen görev şu: Bakın şer karşısında bu millet vatandaşıyla, siyasetçisiyle kenetlendi. Müthiş bir birlik-beraberlik oluştu. Bu birlik beraberliği devam ettirmek zorundayız. Elbette farklı farklı düşüneceğiz, elbette yanlışlar da yapacağız. Ama her zaman birbirimizi dinleyeceğiz, kavga etmeden istişare edeceğiz. Şehitlerimizin gözü arkada kalsın istemiyorsak bunu yapmak zorundayız. Artık birbirimizi daha çok sevelim. Birbirimizi daha çok dinleyelim. Birbirimizin hatırını daha çok soralım. Birbirimizin derdi ile daha çok dertlenelim. Şu birlik beraberliği muhafaza edersek Türkiye’nin önünde kimse duramaz. Türkiye’nin büyümesini kimse engelleyemez. Bu birlik ve beraberlik olursa Türkiye’yi dünyanın en büyük 10. ülkesi de yaparız, en büyük ülkesi de yaparız inşallah.”

ORDUMUZLA MİLLETİMİZİN ARASI AÇILMAK İSTENDİ
Burada bir konuyu da özellikle vurgulamak istiyorum.
Bu hain planın bir amacı da peygamber ocağı kahraman ordumuzla milletimizin arasını açmaktı. Allah’a şükür bunu da başaramadılar. Ama her zaman uyanık olmalıyız. Unutmayalım ki bu işi yapanlar TSK içinde yuvalanmış hain FETÖ üyeleridir. Allah onların belasını verdi ve bundan sonra da verecektir. Ordumuza sahip çıkalım.
Her kesimde çürük elmaların ayıklanması için devletimize yardımcı olalım. Önümüzdeki süreçte Alevi-Sünni, Kürt-Türk çatışması çıkarmak için provokasyon yapmak isteyenler olabilir. Bunlara fırsat vermeyelim. Kardeşliğimize, birliğimize sahip çıkalım. Allah inşallah bize bir daha böyle hainlikler yaşatmasın. Ama eğer bu ve benzeri hainlikler yapmak isteyenler olursa, bütün dünya bilsin ki biz yine buradayız. İşte Adana burada. İşgalin, milli mücadelenin ne demek olduğunu çok iyi bilen Adana burada. Biz bu toprakların sahibiyiz. Biz bu milletin ta kendisiyiz. Yurdumun üstünde tüten en son ocak sönmeden bu topraklarda sadece bizim sözümüz geçer. 24 gündür bu meydanlarda demokrasi nöbetinde olan milli iradesine sahip çıkan değerli Adanalıların en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum. Sağ olun var olun iyiki varsınız. Allah yar ve yardımcımız olsun. Allaha emanet olun.”

 

 

  
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM