0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER

23.02.2017 - DAHA İYİ PAMUK (BETTER COTTON) İÇİN BULUŞTULAR


TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Better Cotton-Sürdürülebilir Pamuk üretiminin artırılması ve konunun daha tabana doğru yayılarak genişlemesi ile daha çok  katma değer oluşturulmasına katkı sağlanabileceğini söyledi.

BİLGİÇ, “ELELE VEREREK SÜRDÜRÜLEBİLİR PAMUĞU ŞAHLANDIRABİLİRİZ”
ATB Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Milli, Çukobirlik Genel Müdürü  Ahmet. D. Çakıcı ve Kooperatif ve İşletmeler Müdürü Harun Almacı, İyi Pamuk Uygulamaları Derneği (IPUD) Yönetim Kurulu Başkanı Leon Piçon ve IPUD Genel Müdürü Şükran Bayçura, ATB Genel Sekreteri T. Gökhan Öztürk ile Ar-Ge Birimi Sorumlusu Dr. Kenan Boyacı’nın katıldığı toplantıda konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, pamuk ekim alanlarının Better Cotton-Sürdürülebilir Pamuk alanlarına dönüştürülerek dışa bağımlılık azaltılabilir dedi.
Better Cotton-Sürdürülebilir Pamuk üretiminin artırılması ve konunun daha tabana doğru yayılarak genişlemesi ile daha çok  katma değer oluşturulmasına katkı sağlamak için Mart ayı içerisinde pamuk üreticileri ve çırçır işletmeleri ile bir araya geleceklerini ifade eden Başkan Şahin Bilgiç, “Türkiye’de ve Adana’da  pamuğunun ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik ilkelerinde üretilebilmesi için çabalarımız sürmektedir. Üretici örgütleri, çiftçiler, borsalar,  borsaların pamuk ticareti yapan üyeleri, tekstil ve hazırgiyim  sektörü ile tüketicilerle ele ele vererek bunu şahlandırabiliriz. Better Cotton- Sürdürülebilir Pamuk için 2020 yılı hedefi; dünya pamuk üretiminin % 30'unun Better Cotton olması ve 5 milyon üreticiye ulaşmasıdır. Özelliklede, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın yeni havza modeli ile Beyaz altın dediğimiz pamuğun üretiminin ve ekim alanının bölgemizde artacağını bu artışın Sürdürülebilir Pamuk üretimine de yansıyacağını düşünüyoruz. Fakat bizler ilgili taraflar ile bir araya gelerek tekstil ve hazırgiyim sektörümüzün sürdürebilir pamuk talebini karşılamak ve dışa bağımlılığını azaltmak için Lisanslı Sürdürülebilir Pamuk üretim miktarımızı ülkemiz pamuk üretiminin belli bir seviyesine çekmeliyiz. ” diye konuştu.

Önemli markaların sürdürülebilir pamuk kullandığını söyleyen İyi Pamuk Uygulamaları Derneği (IPUD) Yönetim Kurulu Başkanı Leon Piçon, ‘Türkiye’deki pamuk üretimini sürdürülebilirlik esaslarında dönüştürmek ülkemiz kaynaklarının daha etkin kullanımını sağlayarak verimliliğimizi arttıracak, aynı zamanda pamuk ve tekstil sektörünün iç ve dış pazarlarda rekabet gücünü arttıracaktır.  Bu bağlamda, Better Cotton standardının ulusal ölçekte yaygınlaştırılması stratejik önem taşımaktadır. ’ dedi ve IPUD olarak çiftçiden çırçır işletmesine, iplik üreticilerinden hazır giyim firmalarına, çiftçi birliklerinden ticaret borsalarına kadar Türkiye’de pamuk üretimi, ticareti ve tekstil sektöründe söz sahibi herkesi bu sürdürülebilirlik dönüşümünün içinde olmaya davet ettiklerini belirtti.
Çukobirlik Genel Müdürü  Ahmet. D. Çakıcı ise Better Cotton - Sürdürülebilir Pamuk üretimini artırmak amacıyla konuyu  birlik yönetimi ve ortaklarımızla paylaşarak gerekli çalışmayı yapabileceklerini ve bu konuda ellerini taşın altına koyacaklarını belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM