0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
Başkanın Mesajı


Saygıdeğer Üyelerimiz,

Ülkemizde faaliyet gösteren 113 ticaret borsası içerisinde işlem hacmi, sunulan hizmetler ve yaptığı projelerle adından sürekli söz ettiren Ticaret Borsamız, ilimizin plakası gibi her zaman ilk sırada olmaya devam ediyor. Siz değerli üyelerimiz ve paydaşlarımız için göstermiş olduğumuz çaba ve gayretlerimiz her yıl artarak devam edecektir.

2018 yılı TÜİK verilerine göre Adana, Türkiye’nin soya fasulyesi üretiminin yaklaşık %57’sini, yerfıstığı üretiminin yaklaşık %57’sini, narenciye üretiminin yaklaşık olarak %29’unu, karpuz üretiminin yaklaşık %34’ünü ve mısır üretiminin de yaklaşık %15’ini karşılamaktadır. 2018 yılındaki tescil verilerine göre Ticaret Borsamızın yaklaşık 9,31 milyar ¨ olan işlem hacminin yaklaşık olarak %33’ünü hububat ve hububat ürünleri oluştururken, tekstil hammaddeleri toplam işlem hacminin yaklaşık olarak %11’ini, yağlı tohumlar yaklaşık olarak %9’unu ve yaş-kuru meyveler de %9’unu oluşturmaktadır. İlimizin tüm bu tarımsal üretim potansiyeli göz önünde bulundurularak, Yeni Borsa kompleksimiz, bölge, ülke tarımı ve ekonomisi için katma değer yaratmak amaçlanmıştır. Elektronik Alım-Satım Salonumuz; üyelerimizin elektronik ortamda seanslara katılımlarını sağlayan, bilgilendirme ekranları, dokunmatik özellikteki bilgisayarları ile entegre bir sistem özelliğindedir. Sistem içerisinde en son teknoloji ile donatılmış bilgisayarlar, sunucular ve ekranlar yer almaktadır. Bütün bu yatırımlarla Borsaların asli görevi olan, alıcı ve satıcıyı buluşturma işlevini yerine getirerek, üreticinin ürününe en iyi fiyattan alıcı bulması, sanayicinin hammaddeye hızlı erişmesi sağlanmıştır.

Lisanslı depolarımız üreticilerimizin alın teri olan mahsullerinin sağlıklı depolanması ve ticareti açısından büyük öneme haiz durumdadır. Bugün için Türkiye genelinde lisanslı depo kapasitesi 4,5 milyon ton seviyesine ve lisans alan firma sayısı 88’e ulaşmıştır. Lisans alan firmaların 11’i Adana’mızda yer almakta olup Adana’nın toplam lisans kapasitesi 494.830 ton seviyesindedir. Adana’nın lisanslı depolama kapasitesi Türkiye’nin yaklaşık olarak %11’ini oluşturmaktadır. Ticaret Borsamızın 50 bin ton kapasiteli lisanslı depolarında mısır ve buğday depolanmaktadır. Bu durum da gösteriyor ki Yeni Borsa Kompleksimiz projesi ve vizyonu ile hedefine kısa bir sürede ulaşmıştır. Üyelerimiz ve üreticilerimizden lisanslı depolarda muhafaza edilmek üzere gelen ürünlerin analizlerinin yapıldığı ve T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Yetkili Sınıflandırıcı Laboratuvarımız bulunmaktadır. Adana Ticaret Borsası olarak Yetkili Sınıflandırıcı Laboratuvar hizmetini bir merkez ve dört şube olmak üzere ilimizde yer alan beş farklı lisanslı depoda vermekteyiz. TÜRİB acentesi olarak gerçek ve tüzel kişi yatırımcı kayıtlarımız devam etmekte olup sizleri bir kez daha modern çağın gereği olan bu platforma kayıt olmaya davet ediyoruz.

Ticaret Borsamızda TSE EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi uygulanmaktadır ve Ticaret Borsamız TOBB Akreditasyon Sistemi’ne göre akredite borsa olup üyelerine Beş Yıldızlı hizmet sunmaktadır. Ticaret Borsamız ayrıca dünyanın pamukta tek üretim standardı olan ve sürdürülebilir pamuk üretimini ön plana çıkartan Better Cotton Pamuk Standardı’nın uygulanması konusunda Üretici Birim görevi üstlenen ilk ticaret borsasıdır. 2013 yılından bu güne Ticaret Borsamız, dünyanın en büyük tekstil firmaları tarafından talep edilen Better Cotton üretiminde, bölgemizdeki çiftçilerle doğrudan çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca bu yıl sonunda; Çukurova’nın sembolü, Türk filmlerine konu olan ve logomuzda yer alan beyaz altınımız için coğrafi işaret almış olacağız.

Tüm bu hizmetleriyle Adana Ticaret Borsamız, siz değerli üyelerimize en iyi hizmeti verirken hem ilimiz hem de bölgemize katmadeğer sağlamaya devam etmektedir. Bu vesile ile karşılayacağımız 2020 yılının ülkemiz, bölgemiz ve ilimiz için bereketli bir yıl olmasını ve tüm insanlığa huzur, saadet ve mutluluklar getirmesini diliyor, saygılar sunuyorum.

 

 

Şahin Bilgiç

Yönetim Kurulu Başkanı

  
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM