0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
Başkanın Mesajı


Saygıdeğer Üyelerimiz,

Yüzyılı aşkın bir zaman diliminde önemli faaliyetlere imza atan,  Adana Ticaret Borsamız bir yıl önce açılışı yapılan yeni kompleks alanında vizyonuna uygun çalışmalarına devam etmektedir.
Yeni ve modern bir anlayışla borsacılık çalışmalarını yürüten Adana Ticaret Borsası; Adana’mızın, bölgemizin ve ülkemizin ekonomisine çok önemli katkılar sağlamış, katma değer yaratmıştır.
Bölgemizde üretilen buğday, mısır, soya fasulyesi gibi ürünlerin depolanmasında ticaret borsamızın lisanslı depoları başta olmak üzere; ilimizdeki on bir lisanslı depo ile üreticilerimize hizmet etmektedir. Üretilen ürünler gerçek fiyatlarında değerlendirilmekte,  lisanslı depolarda muhafaza edilen ürünlere elektronik ürün senetleri (ELÜS) oluşturularak borsamızın elektronik alım-satım salonunda hem de Adana Ticaret Borsası ELÜS alım-satım platformu (Borsa Adana) üzerinden en iyi fiyattan ve peşin bedelle satma imkanı oluşmuştur.
Adana Ticaret Borsamız bir merkez ve beş şube olmak üzere lisanslı depo işletmesi bulunan üyelerimize, eğitimli uzman çalışanlarımızla yetkili sınıflandırıcı laboratuvar hizmetini en iyi bir şekilde hizmet vermektedir. Ayrıca bugüne kadar ilimizdeki on bir lisanslı deponun dışında Kahramanmaraş ve Antakya’nın da içinde bulunduğu lisanslı depolara toplamda on dört adet lisanslı depoya ELÜS alım-satım platformu olarak hizmet vermekteyiz. Borsa Adana platformumuzla, ülkemizdeki lisanslı depoların işlem hacminin %20’den fazlasının işlem gördüğü bir borsayız.
Adana Ticaret Borsamız, yeni kompleks projesi ve vizyonuyla ortaya koyduğu çalışmanın ve gayretin karşılığında mutluluğunu yaşamaktadır.
01-02 Mayıs 2019 tarihinde yapılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) genel kurulunda ilk kez düzenlenen ‘’Oda Borsalar Proje Yarışması ‘’ nda ‘’Kurumsal Kapasite ve Alt Yapı Kategorisinde’’ Adana Ticaret Borsa’mızın ‘’Modern ve Teknolojik Entegre Ticaret Borsası Kompleksi Projesi’’ 365 Oda-Borsa içerisinde BİRİNCİ olarak ödülünü Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden almıştır. Bu ödül ticaret borsamız ve Adana’mız açısından büyük bir onur ve gurur kaynağı olmuştur. Bu mutluluğumuzu bize büyük güç veren üyelerimizle birlikte sizlerle bir kez daha buradan paylaşmak istiyorum.
Bereketli topraklara sahip Çukurova’mızda yer alan ilimizde buğday ürünü hasadı başlamış ve bitmek üzeredir. Aynı zamanda karpuz hasadının başlamasıyla birlikte üreticilerimizin ve üyelerimizin bereketli bir sezon geçirmelerini diliyorum. Bu güzel toprakların büyük bir tecrübeye sahip üretici ve sanayicileri, iş insanları olarak ilimiz ve ülkemiz için en iyisini yapmak için sürekli gayret ve çaba içerisindeyiz.
Üzülerek söylemeliyim ki bölgemizde buğday üretimi azalarak gidiyor. Bu sene en az % 15-20 oranında düşüş var. Alternatif ürünler buğdayın yerini alıyor. Buğday ekimi az ama inşallah verimler yüksek olurda bu düşüş kapanır. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı buğday fiyatına göre % 30 ’a yakın bir artış var. Bu fiyat enflasyonun üzerinde bir rakamdır. TMO, bu fiyatlardan alım yaparsa piyasada denge sağlanmış olur. Üretici alın terinin karşılığını alır. Aynı zamanda ilimizde karpuz hasadımızda başladı. Karpuzda tüm Türkiye’yi beslemeye başladık. Karpuz fiyatları üreticilerimizi memnun edecek düzeyde. Çukurova’mız hasadıyla ve hasat sonrası ikinci ürün ekimiyle yüz güldürüyor. Bereketli ve kazancı bol bir sezon olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.

 

 

Şahin Bilgiç

Yönetim Kurulu Başkanı

  
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM