0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER
10.12.2015  TOBB YÖNETİMİ'NDEN BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU'NA "HAYIRLI OLSUN" ZİYARETİ

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve içlerinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Şahin Bilgiç’in de bulunduğu TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yeni dönem için ‘hayırlı olsun’ dileklerini iletti.

Kabulün ardından bir açıklama yapan Hisarcıklıoğlu, Hükümetin açıkladığı 1 yıllık Eylem Planı'nı çok faydalı bulduklarını belirterek, "İş dünyası ve yatırımcılar önlerini görmek ister, Eylem Planı'nda da bunu görüyoruz. Bundan dolayı teşekkür ettik" dedi.?
Seçim döneminin geride bırakıldığını belirten Hisarcıklıoğlu, yeniden ekonomiye odaklanılması taleplerini hep dile getirdiklerini belirtti. Türk özel sektörü olarak yeniden koşmaya hazır olduklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Bugün hükümetimiz tarafından açıklanan 1 yıllık Eylem Planı'nı çok faydalı buluyoruz. İş dünyası ve yatırımcılar önlerini görmek ister, Eylem Planı'nda da bunu görüyoruz. Bundan dolayı teşekkür ettik. Bölgemizde sisli hava daha hızlı şekilde artarken, açıklanan yol haritası çok önemliydi" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Eylem Planı'nda çalışma hayatından mesleki eğitime, girişimcilikten yenilikçilik desteklerinden KOBİ teşviklerine kadar uzun zamandır bekledikleri bir çok reformun bulunduğunu ifade etti. Reformların hayata geçmesi için hükümetle birlikte çalışacaklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, kanunların da takipçisi olacaklarının altını çizdi.

- "Büyümede çok iyi performans gösterdik"

Yılın üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarına da değinen Hisarcıklıoğlu, "Yüzde 4'lük büyüme yakaladık ki iki seçim arasında olmasına ve o dönem artan teröre rağmen çok iyi performans gösterdiğimizi ortaya koyuyor. Neler yapabileceğimizle ilgili de bize çok önemli bir sinyal veriyor aslında büyüme rakamı. 2016'da yeniden yatırım hamlesi başlatıp, 2001 krizi sonrasında kaldığımız gibi bir ivmeyi kazanacağımıza inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu görüşmede, iş dünyasına ilişkin sıcak gündemle ilgili sorunları aktardıklarını söyledi. Özellikle Rusya kriziyle ilgili ekonomik etkileri ve bunlarla yönelik alınacak tedbirlere dair görüşlerini aktardıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"TOBB olarak, Türk özel sektörünün bütün sorunlarını toparlayıp aktarabilmek için kriz masası oluşturmuştuk. Kriz masasına gelen sonuçları aktardık ve önerilerimizi sunduk. Asgari ücretle ilgili, özellikle AK Parti'nin seçim öncesi verdiği taahhüt kapsamında bin 300 liraya çıkması konusundaki çözüm önerileri ne olabilir, bunlarla ilgili görüşlerimizi aktardık. Asgari ücret bin 300 lira olacak, bundan vazgeçilen bir taraf yok. Türk iş dünyası olarak 2015 yılında bir asgari ücretlinin, bize maliyeti bin 500 lira. Yani eline net bin lira geçenin maliyeti bin 500 lira. Bu kapsamda özel sektörün üzerindeki özellikle küçük ve orta boy işletmelerin üzerindeki yükü hafifletecek bir model üzerinde görüşümüzü sunduk. Bununla ilgili ekonomiden sorumlu bakanlarımızla çalışacağız."

Hisarcıklıoğlu, son olarak da Doğu ve Güneydoğu'da terörden mağdur olan Türk iş dünyasının oradaki temsilcilerinin sorunlarını aktarabilme fırsatı bulduklarını dile getirdi.


 

  
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM