0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER
07.12.2015  TOBB YÖNETİMİ'NDEN BAKAN ÇELİK'E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’i makamında ziyaret ederek, hayırlı olsun dileğinde bulundu.

Ziyarete, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Yahya Toplu iştirak ettiler. 
 
Ziyarette konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı döneminde işverenler olarak Bakan Çelik ile çok yakın çalışmalar yürüttüklerini anımsatarak, “İstişare, ortak akıl ve menfaati birbiri ile çelişenleri uzlaştırma konusunda büyük becerisi olan bir bakanımız. Türkiye'nin çalışma ve sosyal güvenlik alanındaki birçok yapısal reform bakanımızın döneminde hayata geçti" dedi.

Tarım sektörünün, hem işverenler hem de ticaret borsaları açısından TOBB için öncelikli sektörlerden biri olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, gelecek dönemde Bakan Çelik'in Türkiye'nin tarım ve hayvancılığı ile ilgili birçok köklü problemin çözülmesi noktasında çok başarılı olacağına inandıklarını ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, tarım sektörüne dayalı olarak yapılan ihracatta komşulardaki problemlerden dolayı sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, "Bunları da akıl yoluyla en uygun pazarları bularak elimizdeki üretilen ürünlerin pazarlanmasına katkı sağlanacağını umuyoruz. Zaten bugünkü Bakanlar Kurulu'nda da herhalde Sayın Başbakanımıza bu konuda brifing verecekler" şeklinde konuştu.

Rusya ile yaşanan gelişmelerin ardından TOBB'da bir kriz masası oluşturulduğunun hatırlatılması üzerine Hisarcıklıoğlu, kendilerine gelen sorunların en yaygın olanının yaş meyve sebze ile ilgili, nakliye, gümrük ve siparişlerde olduğunu belirtti.

Hisarcıklıoğlu, Türk Cumhuriyetlerine geçişlerde problemler yaşadıklarını ifade ederek, "Diğer sektörlerimiz itibariyle sipariş iptalleri gibi konular var. Bunları rapor olarak Ekonomi Bakanlığına ve Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığına rapor olarak sunuyoruz" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de, daha önce görev yaptığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında Hisarcıklıoğlu ve çalışma arkadaşları ile çok önemli çalışmalara imza attıklarını anlattı.

Aynı anlayış içerisinde yine diyalog mekanizmalarını çalıştıracaklarını ifade eden Çelik, "İnanıyorum ki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında da TOBB'un çok önemli katkıları, destekleri ve birlikte yapacağımız çok önemli hizmetleri olacak" dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Çelik, Rusya'ya ihraç edilmek üzere gönderilen yaş meyve sebzelerde beklemeden kaynaklı dezavantajlar yaşandığını belirtti.

Rusya'dan geri dönen zirai ürünlerin miktarını daha önce 160 ton olarak açıkladıklarını hatırlatan Çelik, "Artık 160 ton değil biraz daha fazla bir iade söz konusu, şu an itibarıyla 3 bin ton civarında bir rakam söz konusu" ifadesini kullandı.


 

  
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM