0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER

22.06.2016 - ATB YÖNETİMİNDEN VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ'A ZİYARET


Adana Ticaret Borsası yönetiminin ziyaretinde konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, “Allah bu görevi nasip etti ama Vali olmasam çok rahat bir şekilde çiftçilik yapabilirim. Nasıl yapıldığını çok iyi bilirim. Hepsini yaşadım.” dedi.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, ATB Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak ve yardımcısı Faruk Canatar, ATB Başkan Yardımcısı Osman Bağış, Yönetim Kurulu Üyeleri Yasin Milli, Hamit Tezcan ve Genel Sekreter T. Gökhan Öztürk Adana’ya yeni atanan Vali Mahmut Demirtaş’a “Hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu.

BİLGİÇ, “CARİ AÇIĞIN AZALTILMASI LAZIM”
ATB Meclis Başkanı ve üyelerini tek tek tanıtmasının ardından borsa işlevliği hakkında bilgi veren TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Öncelikle Adanamız’a hoş geldiniz. Hayırlı uğurlu olsun. Dünyadaki en önemli üç ovanın biri Çukurova’dır. Bu topraklarda her ürün yetişiyor. Üretici yıl içinde ektiği iki ürünü her zaman alır ama bazen üçüncü ürünü de almaktadır. Soğan ve patateste ihracattan dolayı sıkıntı yaşandı. Üründe planlama olmadığından üretici zarar etti. Tarım Bakanımız ile yakın temastayız. Tarımda Havza Modeli ile bu sıkıntıların aşılacağı inancındayız. Bu yıl karpuz para ediyor diye seneye herkes karpuz ekerse yine sıkıntı yaşanır. Bu bölgenin asıl ürünü yağlı tohumlardır. Havza modeli yaşama geçtiğinde bu ürünlerin üreticileri kazanç elde edeceğinden dışa bağımlılık da azalacaktır. Dışa bağımlılığımız sadece pamuk ve soyada 4 milyar dolardır. Buna ayçiçeğini de ilave edersek 5 milyar doları buluyor. Türkiye’nin cari açığı zaten 30-35 milyar dolar. Bunun mutlak suretle azaltılması lazımdır.” dedi.

VALİ DEMİRTAŞ, “TÜRKİYE’NİN TAHIL AMBARI ÇUKUROVA’DIR”
Çiftçiliğin kolay bir şey olmadığını ifade eden Adana Valisi Mahmut Demirtaş, “Alın teriyle helal para kazanan çiftçimizin, köylümüzün Allah yardımcısı olsun. Çoluk çocuklarına nafaka temin ederken memlekete yatırım yapıyorlar. İçlerinden geldiğim için dertlerini çok iyi biliyorum. Allah bu görevi nasip etti ama Vali olmasam çok rahat bir şekilde çiftçilik yapabilirim. Nasıl yapıldığını çok iyi bilirim. Hepsini yaşadım. Bu ülkenin tahıl ambarı Çukurova’da çok güzel ve bereketli topraklara sahipsiniz. Önemli olan bu topraklarda ne yapıldığının bilinmesidir. Bilinçli üretim ile gelir düzeyi, refah ve ürünün çok rahat artacağını biliyorum. Nasip olursa biz de katkıda bulunarak Adana’yı daha ileri noktalara götürmek için çalışacağız. Adana’da bir sinerji gördüm. Bunu tüm sektörlere yayacağız inşallah.” diye konuştu.

 

 

 

  
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM