0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER

15.03.2017 - TÜRK-IRAK SANAYİCİLERİ ve İŞADAMLARI DERNEĞİ ile DUHOK TEMSİLCİLERİ BORSAMIZI ZİYARET ETTİ


Bilgiç, “Adana ekonomisini canlandırmak için çalışıyoruz”

Türkiye – Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) ile Duhok Temsilcileri ticari ilişkileri güçlendirmek için Adana Ticaret Borsası yöneticileriyle görüştü.

KILIÇ, “İSTANBUL’A RAKİP OLACAĞIZ”
H. Kenan Yozgatlı, Nejdet Kılıç, Dilek Dinler, Sekvan Aban, Bedrettin Aydoğan, Mustafa Ersoy, Nesibe Günay, Aydın Aksel ve Hasan Uluöz’den oluşan heyet ile birlikte ATB’ye ziyarete gelerek TISİAD Genel Merkezinin Mersin olduğunu, Duhok, Şırnak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde, Antalya, Amasya ve Finnlandiya da temsilcilikleri bulunduğunu söyleyen TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç, “Irak bizim için önemli bir ülke. Aynı coğrafyadayız. Dinimiz bir, dilimiz bir. Komşuyuz. Adana ile Duhok’u kardeş şehir yapmak istiyoruz. Duhok yatırıma aç bir bölge. ‘Dostluk ticareti geliştirir’ sözüyle sizleri ziyaret edip, tanımak istedik. Yakında Mersin de Türkiye – Irak Zirvesi, daha sonrada Kuzey Bağdat Zirvesi planlıyoruz. Ticarete aç bölgeleri yatırımcılarla buluşturmak istiyoruz. Irak’a ihracat yapan en az on firmaya, inşaat yapan en az beş firmaya ödül töreni planlıyoruz. Mersin’in plakası 33. Adana’ın 01. Toplayınca 34 ediyor. Bölge olarak İstanbul’a rakip olacağız. Bu konularda sizlerden destek ve katkılarınızı da arzu ediyoruz.” Dedi.

BİLGİÇ, “ADANA VE ÜLKE EKONOMİSİNE CİDDİ KATKILAR SAĞLAYACAĞIZ”
ATB Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak, ATB Başkan Yardımcısı Osman Bağış, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Rende Şendağ ve Yasin Milli ile Genel Sekreter T. Gökhan Öztürk’ün hazır bulunduğu ziyarette ATB’nin Türkiye tarım ticaretinde çok önemli yeri olduğunu, 2016 yılında altı milyar TL’nin üzerinde işlem hacmi olan bir borsa olduklarını ifade ederek konuşmasına başlayan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Borsamızın yüzyıldan fazla geçimişi vardır.  Cumhuriyetten önce kurulmuştur. Çukurovamız Türkiye de tarımın merkezidir. Yeni borsa kompleksimizle daha da büyüyerek hem Adana hem de ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağız. 15 Temmuz da hain darbe girişimi ülkemizi olumsuz etkiledi. Ama Türkiye’nin güçlü yapısı bunu kolay bertaraf etti. Yönetim Kurulu ve meclis üyelerimizle birlikte ülke ekonomisini nasıl ayağa kaldırırız, nasıl canlandırırız bunun çabası içerisindeyiz. Var gücümüzle çalışıyoruz. Bütün ürünler bizim için kıymetlidir. Havza modeli ile beyaz altın pamuğumuzu yeniden eski günlerine kavuşturacağız. Üyelerimizle beraber iyi performans gösteriyoruz”

“BİRBİRİMİZİ AYRI DÜŞÜNEMEYİZ”
Irak’ın hem bölge hem de ülke için çok önemli bir ülke olduğunu da söyleyen Başkan Bilgiç, “Irak bizler için ciddi bir potansiyel. Türkiye’nin Irak’a yedi buçuk milyar dolar ihracatı var. En çok bu bölgeden Adana, Mersin, Hatay, Antep’ten ihracat yapılıyor. Bizim akrabalarımızdan Irak’ta yaşayanlar var. Türkiye de Iraklılar var. O kadar iç içe geçmişiz ki birbirimizi ayrı düşünemeyiz. Bu yapıyı güçlendirerek daha ileri götürerek Irak ve Türkiye ekonomik yönden ayağa kalkacak ve insanlarımız huzuru yakalayacaktır. Tüm üyelerimizin sizlerle daha yakın ilişki içerisinde olmaya devam ederiz. Bu anlamda borsamıza teşriflerinizden şeref duyduğumuzu belirtmek isteriz.” dedi.
Konuşmaların ardından karşılıklı hediyeler verildi.

 

 

 

 

 

  
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM