0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER

28.03.2017 - MART 2017 BORSA MECLİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Bilgiç, “Tarımda katma değerli ürünleri yükseltmek istiyoruz”

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası(ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, Tarımda katma değerli ürünleri yükseltmek istediklerini söyleyerek pamukta %20’lik bir artış bekliyoruz dedi.

ANNE HİSARCIKLIOĞLU İÇİN FATİHA
Borsa meclisine ve personeline Milli İstihdam Seferberliği konusunda bilgi akışının da sağlandığı ATB Meclis toplantısında ATB Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun annesi merhume Solmaz Hisarcıklıoğlu için Fatiha okumaya davet etti.

PAMUKDA MISIRDA BÖLGEMİZİN GÖZDE ÜRÜNÜDÜR
Borsa meclisine ve personeline Milli İstihdam Seferberliği konusunda bilgi akışı ve Fatiha okunmasının ardından gündemi değerlendiren TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç “Havza modeli ile pamukta %15-20’lik bir artış bekliyoruz. Bu artışın önümüzdeki sezonlarda da devam etmesi için stratejik ürün konumundaki pamuğun desteğinin üreticiyi tatmin edecek halde olması lazımdır. Bunu Tarım Bakanımız Faruk Çelik’le de paylaştık. Bu desteğin sisteme kavuşturulması, sürdürülebilir olmalıdır.  Üretici para kazanırsa bu ürünü eker. Bölgede birinci ürün olarak ekilen mısır hiç destek verilmese dahi bir milyon tonu aşacak durumdadır. Onun için pamuktaki artış mısırı olumsuz yönde etkilemez. İkisi de bölgenin ürünüdür.
Better Cotton konusunda dünya devi konumundaki tekstil kuruluşları sürdürülebilir iyi pamuk kullanacağını taahhüt etmektedirler. 2020 yılına kadar programlarına arttırarak almış durumdalar. Bu yüzden pamuk üreticilerimizin hem bölgede hem de ülkemizin pamuk yetişen yerlerinde bu işe yönelmelerini bekliyoruz.  Borsamızın yer aldığı Tarım İhtisas Organize Bölgesi organizasyonu ile katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi birinci hedef olmalıdır. Tarımsal ihracatımızda o yönde daha da değer kazanacaktır.
Nisan – Mayıs ayı bereketiyle geliyor. Soğan, patates arkasından kavun karpuz, buğday hasadıyla bölge üreticisinin yüzünün güleceği günler başlıyor. Bölge üreticilerimize, tacirlerimize ve üyelerimize bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyorum.” Diye konuştu.

İSTİHDAMA KATKI KOYANLARA TEŞEKKÜR
Başkan Bilgiç, “Milli İstihdam Seferberliğine destek veren tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Sözümüzü tuttuk. Adana’da taahhütlerimizin üzerinde gidiyoruz. Biz 15 bin demiştik ama inanıyorum ki 15 bini geçeceğiz. Bu ülke hepimizin. Ayağa kalkacaksak hep beraber kalkacağız. Herkesin sırtının pek, karnının tok olması lazım. Bu da ancak böyle bir seferberlikle olur. Cumhurbaşkanımız güzel bir başlangıç yaptı. İş hayatı olarak bizler destek verdik, vermeye de devam edeceğiz”

ÜRETEN TÜRKİYE KONUŞACAK
‘Üreten Türkiye Konuşuyor’ başlığıyla 1 Nisan 2017 Cumartesi günü TÜYAP Fuar alanında geniş kapsamlı toplantı yapılacağını da söyleyen Başkan Bilgiç, “Bu toplantıya Gümrük Ticaret Bakanımız Bülent Tüfekçi ve TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu katılacaktır. Bölgemizdeki farklı alanlardaki işadamlarının mesleki sıkıntılar ve çözüm önerileri tartışılıp, değerlendirme toplantısı yapılarak bölgenin röntgeni çekilecektir.” dedi.
Konuşmanın ardından meclis gündem maddelerine geçildi.

 

 

 

 

 

 

 

  
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM