0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER

01.10.2019 - 12.ÇUKUROVA MOBİLYA VE DEKORASYON FUARI'NIN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 12. Çukurova Mobilya ve Dekorasyon Fuarı’nın açılış törenine Adana Valisi Sn. Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra; Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Vali Yardımcısı Murat Süzen, Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, oda başkanları, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sektör temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldılar.

TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz’ün yaptığı açılış konuşması ile gerçekleştirilen diğer konuşmaların sonrasında bir konuşma gerçekleştiren Vali Demirtaş; fuarda modern ve klasik mobilyalardan özel tasarım ürünlerine varıncaya kadar pek çok ürün çeşidinin ziyaretçilerin ve sektör temsilcilerinin beğenisine sunulduğunu belirtip ‘‘Ülkemizin önemli ihraç kalemlerinin başında yer alan mobilya sektöründe, geçtiğimiz yıl toplam 3 milyar 130 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. İlimizin mobilya ihracatına katkısı ise 28 milyon 641 bin dolar düzeyindedir. Belirttiğim bu rakamları daha yukarılara çıkarmak için geride bıraktığımız on bir yılda olduğu gibi bu yıl da sektörün önde gelen temsilcileri, fuarımızda bir araya geliyor. Geçtiğimiz yıl 18 ülkeden 150 kişilik alım heyetini ağırladığımız fuarda, yaklaşık 3 milyon dolarlık ihracata imza atıldığını, bunun ülkemiz ve bölgemiz için fevkalade önemli bir katma değer olduğunu vurgulamakta yarar görüyorum. Yine 2018’de 61 ilimizden sektör temsilcileriyle, 40 binin üzerinde ziyaretçinin stantları gezdiği fuarda, 10 milyon TL’lik iş hacmine ulaştığımızı hatırlatmak istiyorum.’’ diyerek katılımcı firmaların oluşturacağı sinerjiyle bu yıl bu rakamların çok üzerine çıkacağına işaret eden Vali Demirtaş;  bu tip organizasyonların, kentin imajı ve sosyo-kültürel hayata kattığı etkiler bakımından önemli olduğunu belirtti.
‘‘Birlikten kuvvet doğar’’
Çukurova bölgesinde yer alan Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay ve Gaziantep’ten sektörün kıymetli temsilcilerinin de fuar alanında stant açtıklarını ifade eden Vali Demirtaş;  ‘‘Bu görünüm aynı zamanda bir güç birliğinin de işaretidir. Atalarımızın dediği gibi, ‘birlikten kuvvet doğar’ sözünü fiiliyata geçiriyoruz. Bu birlikteliği, hem ilimiz hem de bölgemiz açısından fevkalade anlamlı buluyorum. Ve bu birlikteliğin sektörün gücünü daha da katlayacağına yürekten inanıyorum. O sebeple Cezayir’den Özbekistan’a, Tunus’tan İran’a, Ürdün’den Umman’a geniş bir coğrafyaya ihracat kapasitesi bulunan Çukurova’yı, bölgemizin mobilya üssüne dönüştürmek için bu güç birliğini sonuna kadar sürdürmeliyiz.’’ sözlerinin ardından mobilya sektöründe Adana’nın diğer illerle rekabet gücünü arttırmak ve sektörün Adana'ya sağladığı katma değeri yükseltmek amacıyla, yeni ve modern bir sanayi sitesinin kurulması için çalışmaları yoğun bir biçimde sürdürdüklerini dile getiren Vali Demirtaş,  çalışma tamamlandığında Adana genelinde iptidai şartlarda faaliyet gösteren sektör mensubu esnafa, daha modern ortamlar ve daha işlevsel imkânlar sunacaklarını kaydetti.
12. Çukurova Mobilya ve Dekorasyon Fuarı'nın mobilya ve dekorasyon sektörüne, Adana'ya ve ülkeye hayırlar getirmesini temenni eden Vali Demirtaş sözlerini; fuarın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek sonlandırdı.

ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM